Aliağa’da demir-çelik işçileri 1 Mayıs’a katılmak istiyor

Aliağa’da demir-çelik işçileri 1 Mayıs’a katılmak istiyor

Aliağa’daki demir çelik fabrikaları 2011 yılını da bir önceki yıla göre üretimini katlayarak geçirdi. Geçen seneye oranla yüzde 20 oranında üretim artışı gerçekleştirilen demir çelik işkolunda aynı gelişme düzeyi işçi ücretlerinde ve çalışma koşullarında yaşanmadığı gibi aksine ters

Turan Kara

Aliağa’daki demir çelik fabrikaları 2011 yılını da bir önceki yıla göre üretimini katlayarak geçirdi. Geçen seneye oranla yüzde 20 oranında üretim artışı gerçekleştirilen demir çelik işkolunda aynı gelişme düzeyi işçi ücretlerinde ve çalışma koşullarında yaşanmadığı gibi aksine ters yönde değişiklik oldu. Son 2 yıldır sürekli bir kriz söylentisi ile havzada çok sayıda eski işçi işten çıkartılarak yerine genç ve deneyimsiz işçiler alındı. Birçok fabrika üretim artışı planlarken yaklaşan yaz aylarında işlerin yoğunlaşacağı gözleniyor.

HABAŞ’ta işçiler haftalar boyu süren 12 saatlik çalışma süresine isyan etseler de ücretlerin düşüklüğünden dolayı yeteri kadar ücreti ancak böyle elde edebildiklerini belirtiyorlar. Aylardır günde 12 saat çalıştırıldığını söyleyen bir HABAŞ işçisi, kimi zaman bunun 16 saati de bulduğunu belirterek vücudunun dayanmadığını, içeride alacağı kalmaması için dişini sıktığını söylüyor.

1 MAYIS FABRİKALARDA KUTLANSIN

Yaklaşan 1 Mayıs’a ve Eylül ayında başlayacak olan TİS görüşmelerine dair örgütlü oldukları Türk Metal’in fabrikada hiçbir faaliyetinin olmadığını belirten bu işçi, “Neredeyse bütün gün fabrikadan çıkmıyoruz eğer bir çalışmaları olsaydı mutlaka görürdük” diyor.

Fabrikasında işçilerin taşeron ve kadrolu ayrımına maruz bırakıldığını, kendisin de taşeron olduğunu söyleyen Habaş işçisi o gün çalışmak zorunda olmazsa kendisinin bireysel olarak 1 Mayıs’a katılacağını dile getiriyor.

Aynı işçi sendikanın bu 1 Mayıs’a da seçtiği bazı adamlarla göstermelik katılmak yerine hem işyerinde kutlaması hem de topluca alana gitmesi gerektiğini ama bunu onlarla tartışamadıklarını söylüyor.

SENDİKALI OLMAK ŞART

Bu 1 Mayıs’ta ilk olarak Aliağa’daki kutlamalara katılmayı düşündüğünü belirten Özkanlar Demirçelik işçisi ise işyerlerinde günlük çalışma saatinin 12 saate çekildiğini, fazla mesailerin ise denkleştirme yolu ile hesaplanarak azaltıldığını, ayrıca mesai ücretinin yarısının kesildiğini söylüyor.

Özkanlar’da çelikhane işçilerinin görece iyi koşullarına rağmen haddehanedeki çalışma koşullarının bölgenin en geri seviyesinde olduğuna dikkat çeken işçi, “Burada genç işçiler çalıştırılıyor ve hiçbir kural ve yasa tanınmıyor.

Taşeron firmalar aracılığı ile sigorta primleri düşük yatırılıyor, mesailer elden veriliyor, bu genç işçiler için geleceklerinin çalınması anlamına geliyor. Ayrıca devleti de dolandırmış oluyorlar ama devletin hiçbir kurumu bunu dikkate almıyor” diyor. Daha önceki senelerde Aliağa’daki kutlamalara gerek görmediği için katılmadığını ama bu sene katılacağını belirten Özkanlar demir çelik işçisi, “Özkanlar’da da sendika olmalı. Ama çoğu arkadaş benim gibi düşünmüyor. Hepimiz Türk Metal’in tutumundan dolayı sendikadan soğuduk” dedi.

DAHA DÜŞÜK ÜCRET DAHA FAZLA KAZA

Bölgede Ege Çelik, İDÇ, Sider Metal gibi fabrikalarda henüz işe başlamış veya ancak birkaç senelik işçilerin sayısı oldukça fazla. Bu daha düşük ücret ve daha fazla iş kazası riski demek. Zaten bölgede son bir yılda iş kazaları geçmiş yıllara oranla çok fazla arttı. Bu sorun bütün işçilerin dikkatini çekiyor.

İşçiler bunu yoğun çalışma temposuna ve genç işçilere fazla iş yüklenmesine ayrıca eski işçilerin tümünün birden işten çıkarılmasına bağlıyor. İşçiler talepler açısından bu 1 Mayıs’ta da, yaklaşan TİS’lerde de iş kazalarına ve aşırı çalışmaya dikkat çekilmesini istiyor. Bu işçilerin çoğu 1 Mayıs ve benzeri çalışmalar için sendikanın öncülük yapmasını bekliyor. Pek çoğu daha önce 1 Mayıs deneyimi yaşamamış olsa da sendika öncülük yaptığı sürece 1 Mayıs’a katılmak istiyorlar.
(İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net