Hastane kreşi ‘kamu zararı’ denilerek kapatılmak isteniyor

Hastane kreşi ‘kamu zararı’ denilerek kapatılmak isteniyor

Ankara’da bulunan Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kreşin giderlerin karşılanmadığı gerekçesiyle kapatılacağı açıklandı.

Ankara’da bulunan Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kreşin giderlerin karşılanmadığı gerekçesiyle kapatılacağı açıklandı. Tüm masrafların çocuklarını kreşe veren hastane emekçilerine yıkılmak istendiği hastanede, veliler duruma tepkili.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan kreş, giderlerin karşılanamadığı gerekçe gösterilerek kapatılmak isteniyor. Yaklaşık 30 senedir bulunan kreşin kapatılmak istenmesine tepki gösteren sağlık emekçileri hastane bahçesinde eylem yaptı. Hastane yönetimi binası önünde yapılan eylemde konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Eriş Bilaloğlu, kreşin kapatılma nedeninin hastanedeki velilerin ödediği aylık 270 lira kreş ve 100 lira kurs parasının harcamaları karşılamadığı olarak gösterildiğini açıkladı. Velilerden kreşin tüm gelirlerinin toplanan aylık gelirleriyle ödenmesinin talep edildiğini belirten Bilaloğlu, hastane hizmet verecek yer olmadığı için kreşin kapatılacağının da iddia edildiğini aktardı. Tüm veliler tarafından kreş masrafının karşılanacak olmasının her veliden 500-600 lira çıkması anlamına geleceğine dikkat çeken  Bilaloğlu, “Bu hastanede hasta çocuklara özveriyle bakmak için çaba harcayanların, yani bizlerin çocukları için okul öncesi bakımda devlet tarafından yapılacak harcamaların adı kamu zararı olmuş. Çocuklarımızın işyerimizde, iş yerine çok yakın bir yerde, güvendiğimiz hastanemiz çalışanlarının elinde, lüks değil makul bir kreşte olması, bizim huzur içinde işe gelip gitmemiz hep kamu zararıymış” dedi. Bilaloğlu, “Çalışanlarımızın çocuklarının yararından daha üstün bir kamu yararı olduğuna da inanmıyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net