26 Nisan 2012 15:34

Hilvan’da sağlık içler acısı

Urfa’nın 50 bin nüfuslu Hilvan ilçesinde devlet hastanesinde personel eksikliği had safhada. Personel eksikliği nedeniyle çoğu zaman hastalar, tedavi için Urfa’ya  ya da çevre illere sevk ediliyor. SES Urfa Şube Başkanı İsmet Karadağ Urfa genelinde sağlık personeli eksikliğinde birinci sırada olduğunu belirtti.Hilvan Devlet Ha

Hilvan’da sağlık içler acısı

Paylaş

Hilvan Devlet Hastanesinde bir diş doktoru var. Görevlendirmeyle Siverek’te devlet hastanesinden gelen diş doktoru çarşamba, perşembe ve cuma günleri görev yapıyor. Pratisyen doktorun da bulunmadığı hastanede ameliyathane olmadığı halde genel cerrah ve anestezi uzmanı görevlendirilmiş! Gerek tıbbi donanım gerek tıbbi personel eksikliğinden dolayı fıtık, apandisit, hemoroid gibi basit ameliyatlar da dahil olmak üzere Urfa’ya ya da çevre illere sevk edilmekte. Biri sağlık ocağında görevli 2 pratisyen doktor bir dahiliye uzmanı bir çocuk hastalıkları uzmanı ve bir haftadır göreve yeni başlayan bir kadın doğum uzmanı ve bir genel cerrahi uzmanı görev yapmakta. Sık sık zehirlenme vakalarının akrep ve yılan sokmalarının yaşandığı Hilvan’da hasta yatağı 20 yatakla sınırlı olduğundan zaman zaman tek yatakta 7-8 hasta da kalabiliyor. Acilde de doktor olmadığından dolayı tüm hastalar polikliniklere müracaat etmekte, acil hastalara poliklinikte bakılmakta. Dolayısıyla eczane katkı payı almakta.

‘RANDEVU SIRASI GELMEDEN ÖLEN VAR’

Gazetemize açıklama yapan SES Urfa Şube Başkanı İsmet Karadağ, “Randevu sırası gelmeden ölen vatandaşlar var” diyerek Urfa’daki sağlık hizmetinde yaşanları özetledi. Urfa’nın sağlık personeli eksikliğinden birinci sırada olduğuna dikkat çeken Karadağ, sağlıkta yaşanan AKP kadrolaşmasına da değindi. İlçede görev yapan diş hekimlerinin hastaneye 60-70 bin lira kazandırmalarına karşın bu paranın sadece bin lirasını döner sermaye olarak aldıklarını belirten Karadağ, “Diş doktorları özel poliklinik açsa hastanelerden kazandığının on mislini kazanabilir. Ondan dolayı kimse ilçe hastanelerini tercih etmemektedir” dedi.

Performansa dayalı ek prim sisteminin de yanlış olduğuna değinen Karadağ, “Bu performansı kimse seçmek istemediğinden herkes özel hastanelerde yer almak istiyor. Zaten AKP’nin de yapmak istediği bu. Devlet hastanelerinde hizmeti kısıp vatandaşları özel hastanelere yönlendirmek.  Halbuki iyi bir maaş verilse emeklerinin karşılığı verilse kimse başka kurumlara geçmez kimse istifa etmez” dedi.

‘ÖZELLEŞTİRMENİN ÖNÜ AÇILIYOR’

Sağlık alanında yaşanan sıkıntıların çoğalmasında alt yapı tamamlanmadan aile hekimliğine geçilmesiyle arttığına dikkat çeken Karadağ, “Şu an acilde pratisyen hekim bulamazsınız.  Örneğin şu an kulak burun boğaz uzmanı olan bir hekime acilde nöbet tutturuluyor. Kamu hastaneler birliği kuruluyor. Yani özelleştirmenin önü daha da açılıyor. Sağlıkla ilgisi olsun olmasın herkes bu birliğin yöneticisi idarecisi olabiliyor” dedi. Sağlık Müdürlüğünün 6 aydır laboratuvar ihalesini yapamadığını anlatan Karadağ, “Gerek şartname eksikliği gerek teknik şartnamelerdeki yanlışlıklar gerek kamu ihale kanunundaki boşluklardan dolayı ihaleler ha bire itirazlarla iptal ediliyor. Yeniden yapılıyor. Mağdur olan yine hastaneler” dedi. Karadağ, kamusal alanda görev yapan sağlık emekçilerin de gözaltı ve tutuklamalarla susturulmak istendiğini belirtti. (UrfaEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Artık bizim de ‘FABİSAD’ımız var

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa