Sur'da ırkçı klip çeken kişi güvenlik görevlisiymiş

Sur'da ırkçı klip çeken kişi güvenlik görevlisiymiş

İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, aradığı HDP milletvekili Garo Paylan'a, klip çeken kişinin bir güvenlik görevlisi olduğunu söyledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, aradığı HDP milletvekili Garo Paylan'a, Sur'un sivillerin giriş çıkışına yasak olan mahallelerinde klip çeken kişinin bir güvenlik görevlisi olduğunu ve bu kişinin açığa alınması için talimat verdiği belirtildi.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinin sivillerin girişine yasak olan mahallelerde çekilen ve Salı günü sosyal medyada yayınlanan "Yalnızım Atam (Sur Şehitlerimiz Anısına)" isimli klibini çeken kişinin güvenlik görevlisi olduğu ortaya çıktı. AGOS gazetesinden yer alan habere göre, Çarşamba günü akşam saatlerinde HDP milletvekili Garo Paylan'ı arayan İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, klipteki kişinin bir güvenlik görevlisi olduğunu ve bu kişinin açığa alınması için talimat verildiğini söyledi.

Yayınlanması sonrası tepkilere yol açan klip hakkında Diyarbakır Emniyeti tarafından dün soruşturma başlatıldığı yansımıştı.

2 Aralık 2015'ten beri sivillerin giriş çıkışına yasak olan Sur'un mahallelerinde, insansız hava aracı ve profesyonel ekipmanlar kullanılarak çekilen klip ile ilgili HDP milletvekilleri Feleknas Uca ve Nadir Yıldırım da İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yazılı soru önergesi vermişti.

Uca verdiği soru önergesiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, 148 gündür kapalı olan Sur'da söz konusu klibin nasıl çekildiğini sordu. 

HDP Van milletvekili Nadir Yıldırım da "Klibin çekilmesiyle ilgili bakanlığınızın bilgisi bulunmakta mıdır? ve Halklar arasındaki kopuşu hızlandıran kliple ilgili başlattığınız veya başlatmayı düşündüğünüz herhangi bir soruşturma var mıdır?" sorularını yöneltmişti. (DİHA)

Halka yasak olan Sur’da ırkçı klip çekimi!

www.evrensel.net
ETİKETLER Surırkçı klip