27 Nisan 2016 23:43

FED, faizleri artırmadı

ABD Merkez Bankası FED, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) kararını açıkladı. FED faizlerde değişikliğe gitmedi.

Paylaş

ABD Merkez Bankası FED, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) kararını açıkladı. Faizlerde değişikliğe gitmeyen Amerikan para otoritesi, alt ve üst bandı 0,25-0,50 aralığında, iskonto faiz oranını da yüzde 1'de tuttu. Kararın 1'e karşı 9 oyla alındığı aktarıldı. 

FOMC toplantısının ardından yapılan açıklamada, istihdam piyasasının ekonomideki yavaşlamaya rağmen daha fazla iyileşmeye devam ettiği ve enflasyonun yakından izlendiği vurgulandı. Açıklamada, 'küresel risk' ifadesinin metinden çıkarıldığı görüldü. Bununla birlikte küresel ekonomik ters rüzgarların takip edildiği de kaydedildi ve "Komite enflasyon göstergelerinin ve global ekonomik, finansal gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyor." denildi. 

Enflasyonda son dönemde toparlanma yaşandığı belirtilen açıklamada, düşük enerji fiyatlarına işaret edilerek, enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine yükseleceğine olan güvenin sürdüğü belirtildi. 

FED'in faizleri masaya yatıracağı bir sonraki toplantısı 14-15 Haziran'da gerçekleştirilecek. Amerikan para otoritesi, 2006'dan bu yana ilk faiz artırımını geçen sene Aralık ayında yapmıştı. Politika faizini yüzde 0-0,25 aralığından yüzde 0,25 – 0,50 aralığına yükseltmişti. (CİHAN)

 

ÖNCEKİ HABER

Galatasaray Odeabank Eurocup'ta şampiyon oldu

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa