27 Nisan 2016 19:11

‘Jurassic Park’ı değil, doğal parkımızı istiyoruz’

Adana’da Yüzüncü Yıl Mahallesi'nde Doğal Park-2 üzerine girişi ücretli olan “Jurassic Park” yapılmasıyla ilgili davanın duruşması görüldü.

‘Jurassic Park’ı değil, doğal parkımızı istiyoruz’

Paylaş

Adana’da Yüzüncü Yıl Mahallesi çevresindeki tek yeşil alan olan Doğal Park-2 üzerine girişi ücretli olan “Jurassic Park” yapılmasıyla ilgili işlemin iptali için açılan davanın duruşması görüldü. 

Duruşma öncesi Bölge İdare Mahkemesi önünde bir araya gelen mahalle sakinleri ve demokratik kitle örgütü temsilcileri CHP’li Çukurova Belediyesinin önce atıl duruma getirip sonra canlandıracağız diyerek 10 yıllığına kiraya verdiği yeşil alanlarını savunacaklarını söyledi.

Basın açıklamasını okuyan Yaşar Gökoğlu, yeşil alan olarak ayrılmış kamuya açık parkların belediyenin mülkiyetinde olmadığını belirterek “Şimdiye kadar serbestçe gezebildiğimiz alanlara para ile girebileceğimizi nasıl söyleyebildiniz? Halkçı belediyecilik anlayışı bu mudur?” diye sordu. Seçilmiş yerel yöneticilerin sadece parkların bakımını yapmakla mükellef olduğunu kaydeden Gökoğlu, “Doğal parkımıza, yeşil alanlarımıza yapılan bu çirkin ve ticaret kokan saldırının son bulmasını ve parkımızın eski doğal haline getirilmesini talep ediyoruz” dedi. 

Belediye Vekili İlknur Özcan, davanın süresinde açılmadığını, yaptıkları işlemin hukuka uygun olduğunu, parkın büyük kısmının halen kullanılabilir durumda olduğunu, faydalı bir iş yaptıklarını savundu. Daha açan mahalle sakinlerinin avukatı olan Sevil Aracı da, imar planında yeşil alan olarak ayrılmış yerlerin belediye tarafından kiraya verilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek, giriş kapısı teke düşürüldüğü için artık çocuk parkı dahil parkın kullanılamadığını söyledi. 

PARK ARTIK KULLANILMIYOR

Jurassic Park Projesi ile semt sakinleri ve tüm kent halkı için parkta gezme, spor yapma ve oturma hakkının ücretli hale getirildiğini dile getiren Aracı, “Ayrıca parkın tümünde inşaat, kazı çalışmaları yapılmıştır. Belediye tarafından gerçekleştirilen bu tahribat yüzünden mahalle sakinleri yürüyüş parkını, çocuklar için ayrılan çocuk parkını kullanamamaktadır” dedi. Belediye meclisi tarafından imar planında değişiklik kararı alınmadığı halde Doğal Park 2 alanında fiilen imar planında değişikliğe gidildiğini aktaran Aracı, işlemin iptalini talep etti.

Heyet dosyayı incelemeye alacaklarını, kararı daha sonra tebliğ edeceklerini bildirdi. (Adana/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Ankaragücü Başkanı Yiğiner ve 5 kişi serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

'Müftülüklere evlendirme yetkisi' itirazına AYM’den ret cevabı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa