HSYK’dan Balyoz hakimlerine inceleme

HSYK’dan Balyoz hakimlerine inceleme

BALYOZ Davasının görüldüğü mahkeme üyelerine HSYK tarafından inceleme başlatıldı.Balyoz Davası’nda sanık avukatlarının, taleplere karşı kayıtsız kaldıkları iddiası ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayet ettiği İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ile üye hakimler Ali Efendi Peksak

BALYOZ Davasının görüldüğü mahkeme üyelerine HSYK tarafından inceleme başlatıldı.

Balyoz Davası’nda sanık avukatlarının, taleplere karşı kayıtsız kaldıkları iddiası ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayet ettiği İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ile üye hakimler Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü hakkında inceleme başlatıldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz Davası’nın tutuklu sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı Celal Ülgen, 19 Eylül 2011 tarihinde HSYK’ya başvurdu. Avukat Ülgen, dilekçesinde Mahkeme Başkanı Ömer Diken ile üye hakimler Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü'nün “davaya ilişkin maddi gerçeğin ortaya çıkması için sanık ve sanık avukatlarının çok önemli tespitlerini görmezden geldikleri ve talepler karşısında çoğu zaman kayıtsız kaldıkları” iddiasında bulundu.

HSYK Başkanlığı 3. Dairesi de Başkan Ömer Diken ile üye hakimler Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü için inceleme izni verdi. HSYK, inceleme yapması için ‘olur’ kararını, yetki ve görev verdiği İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Alçık’a gönderdi. Alçık’ın kendisine ulaşan dilekçeyi incelemeye aldığı bildirildi. (İSTANBUL)

www.evrensel.net