EMO: Kayıp ve kaçak iadeleri yeniden tahsil edilecek

EMO: Kayıp ve kaçak iadeleri yeniden tahsil edilecek

EMO, mecliste görüşülen yasal düzenleme ile kayıp ve kaçak iadelerinin yeniden tahsil edileceği uyarısında bulundu.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, Meclis’te görüşülmeye başlanan kayıp ve kaçak bedeli başta olmak üzere tarifelerle ilgili düzenlemeler yapan yasa tasarısını yazılı açıklamayla değerlendirdi. EMO, sözkonusu yasal düzenleme ile kayıp ve kaçak iadelerinin yeniden tahsil edileceği uyarısında bulundu. 

EMO’dan yapılan açıklamada, TBMM`de görüşülmeye başlanan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın yargı kararı sonucunda dağıtım şirketleri tarafından iade edilmek zorunda kalan kayıp ve kaçak bedellerinin tüm elektrik abonelerinden yeniden tahsil edilmesine hizmet edeceğine dikkat çekildi. Açıklamada, “TBMM`ye sunulan yasa tasarısında, elektrik kullanıcılarından tahsil edilen kayıp ve kaçak bedellerinin bugüne kadar açılan davalar nedeniyle iade edilen bölümü faturalara tekrar yansıtılarak, tüm abonelerden tahsil edilecek. Böylece kayıp ve kaçak bedelini ödemiş olan yurttaşlar, hiçbir kusur ya da sorumlulukları olmamasına karşın dava sonucu iade edilen tutarları da mükerrer olarak yeniden ödeyecekler” denildi.  

Açıklamada, “AKP iktidarının yaptığı bu düzenleme, kayıp ve kaçak bedelinin düşürülmesine yönelik şirketleri özendirici, zorlayıcı hiçbir düzenleme içermezken; yurttaşları cezalandırmaktadır. Hukuku, Anayasayı, yasaları, yargı kararlarını hiçe saymaktadır. AKP Hükümeti`ni hukuka saygıya davet ediyor, TBMM`deki milletvekillerine bu yasaya geçit vermemeleri için çağrıda bulunuyoruz” denildi. 

SANTRALCİLERE YENİ KIYAKLAR

EMO’dan yapılan açıklamaya göre, daha önce Anayasa Mahkemesi`nce iptal edilmiş olmasına karşın özelleştirilen kömür santralları başta olmak üzere özelleştirilen ve özelleştirilecek olan santrallara çevre yatırımı açısından muafiyet yeniden getiriliyor. Tasarıdaki bir diğer düzenleme ile nükleer santrallar başta olmak üzere uluslararası anlaşma ile yapılan üretim tesislerinin inşaat için gerekli izin, onay, lisans, ruhsat ve benzeri belgeler olmaksızın üretim lisansı alabilmesine, lisans almadan üretim tesisi ile ilgili olmayan yapıların inşaatına başlamasına olanak tanınıyor. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net