27 Nisan 2016 16:22

Almanya’da 1 Mayıs öncesi grev dalgası

Almanya’da kamu, metal ve inşaat sektöründe yaklaşık 7 milyon işçi ve emekçiyi kapsayan TİS görüşmeleri nedeniyle grev dalgası yaşanıyor.

Almanya’da 1 Mayıs öncesi grev dalgası

Paylaş

Kamu ve hizmet sektöründe örgütlü olan Ver.di sendikasının çağrısı üzerine bugün, başta havaalanları ve toplu taşıma ve kreşler olmak üzere pek çok alanda uyarı grevleri yapıldı. Cuma günü de metal işçileri uyarı grevine çıkacak. Grevler, bu yıl 1 Mayıs’ın güçlü geçeceğinin habercisi.

Almanya’da 1 Mayıs öncesinde kamu çalışanları ve metal işçileri tarafından başlatılan uyarı grevleri  devam ediyor. IG Metall Sendikası’nın yüzde 5, Kamu Çalışanları Sendikasının yüzde 6.5 zam talep etmesinde işveren tarafının tatmin edici yanıt vermemesi üzerine uyarı grevleri başladı.

Yarın Ver.di sendikası ile kamu işverenler birliği arasında Potsdam’ya yapılacak görüşme öncesinde sendika uyarı amacıyla pek çok eyalette uyarı grevleri için emekçilere çağrı yaptı.
Birleşik Hizmet Sendikası (Ver.di) tarafından yapılan çağrı üzerine yapılan uyarı grevi özellikle hava alanlarında etkili oldu. Grev nedeniyle sadece Almanya’nın en büyük havaalanı olan Franfurt’ta sendikanın verdiği bilgiye göre 392 sefer iptal edildi. Binlerce yolcu saatlerce beklemek zorunda kaldı. Ülkenin diğer önemli hava alanlarının olduğu Münih, Düsseldorf, Köln, Dortmund ve Hannover’de de grev etkili oldu.
Havayolu şirketlerinin bazıları Almanya içindeki yolcuları şehirlerarası hızlı trenlere yönlendirirken, bazıları da sonradan uçuşların yapılması amacıyla biletlerin kullanılabileceğini duyurdu.

TOPLU TAŞIMA DURDU, ÇÖPLER TOPLANMADI...

Sendikanın çağrısı üzerine daha fazla ücret talebiyle başlayan grev nedeniyle en büyük eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya’da ve Aşağı Saksonya, Rheinland-Pfalz, Bavyera, Berlin, Bremen, ve Baden-Württemberg eyaletlerinde hayat durma noktasına geldi. Bu eyaletlerin tümünde toplu taşıma, sabahın erken saatlerinden itibaren durdu. Binlerce kişi işyerine ulaşmak için ulaşmak için özel araçları, bisikletleri ve taksileri kullandı. Bu kez özellikle büyük kentlerde uzun araç kuyrukları oluştu.

Yine kamu işyerleri olan kreşler, hastaneler açılmadı, çöpler toplanmadı.

Grev fuar kenti Hannover’de de etkili oldu. Fuarın grevden etkilenmesini iştemeyen fuar yöneticiler 30 özel otobüs kiralayarak sefere çıkardı.

Berlin’de ise grev özellikle Charite ve Vıvantes hastanelerinde etkili oldu. Her iki hastanede çalışanlar arka arkaya greve çıktı. Charite çalışanları taleplerini duyurmak için Brandenburg Tor’da bir eylem yaptı.

Grevin etkili olduğu Köln’de de binlerce çalışan kent merkezinde toplanarak yürüyüş yaptı. Heumarkt alanında toplanan çalışanlar, işverene haklı zam taleplerine olumlu yanıt vermesi çağrısında bulundular.

Yarın yapılacak görüşmeden uzlaşmanın çıkmaması durumunda uyarı grevleri genişleyerek devam edecek.

METALDE CUMA GREV GÜNÜ

TİS görüşmelerinde yüzde 5 zam talep eden IG Metall sendikası ise cuma günü pek çok eyalette uyarı grevine çıkacak. Pfrozheim’de yapılacak TİS görüşmesi öncesinde yapılacak uyarı grevlerine onbinlerce metal işçisinin katılacağı açıklandı. Sendika yüzde 5 zamda ısrar ederken işveren tarafı en son yüzde 0,9 teklifinde bulunmuştu.

Almanya’nın iki büyük sendikasının çağrısıyla yapılan uyarı grevlerine katılımın yoğun olması, bu yıl 1 Mayıs gösterilerine katılımı da etkilemesi bekleniyor. (Köln/EVRENSEL)

 

 

ÖNCEKİ HABER

HDP’den Kilis için genel görüşme talebi

SONRAKİ HABER

Patronların ‘ekonomik büyüme’ endişesi arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa