İnsanca yaşam ve barış için alanlarda olacağız

İnsanca yaşam ve barış için alanlarda olacağız

1 Mayıs Diyarbakır’da İstasyon Meydanında yapılacak olan mitingle kutlanacak. Diyarbakır’da görüştüğümüz sendikacılar 1 Mayıs’ın önemine dikkat çekti.

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

1 Mayıs Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda yapılacak olan mitingle kutlanacak. Diyarbakır’da görüştüğümüz sendikacılar 1 Mayıs’ın önemine dikkat çekerek kutlamalara katılım çağrısında bulundu.

KESK Dönem Sözcüsü İkram Atabay, 1 Mayıs için yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “Hazırlıklar sürüyor. Kentin her yerine duyuru afiş ve pankartlarımızı astık. Binlerce el ilanı hazırlayarak halkımızı kutlamaya davet ediyoruz. Bu yıl emekçilere dönük saldırılar ile bölgemizde yaşanan çatışmalı ortam dolayısıyla güçlü bir katılımın ve ses çıkarmanın önemli olduğunu düşünerek çabalıyoruz” dedi. Demokrasi, barış ve özgürlük şiarıyla bu yıl alanlarda olacaklarını kaydeden Atabay, “Savaşın karşısında barış demenin vaktidir. Köleliğin, hak gasplarının yaygınlaştırıldığı bir dönemde insanca yaşam taleplerimizi, mücadelemizi bir direnişle sürdürmeliyiz. Ben bu bakımdan tüm halkımızı, emekçileri 1 Mayıs’a katılarak taleplerini güçlü şekilde haykırmaya çağırıyoruz” dedi.

‘SALDIRILARA KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE’

Ablukalar ve çatışmalı ortamın sürdüğü, çözümsüzlüğün giderek derinleştiği bir dönemde 1 Mayıs’a girildiğine vurgu yapan DİSK Genel-İş 1 Nolu Şube Eş Başkanı Zeynep Demir, “Özellikle Sur ve benzeri yerlere yönelik kamulaştırma kararına, ablukalara ve ölümlere karşı bir duruşumuz olacak. Biz bu tutumu ve adımları bir halkın yerleşim yerlerinin gasbı olarak görüyoruz. Diğer bir gasp da taşeronlaşma ve kiralık işçilik gibi uygulamalarla emekçilerin geleceği ve haklarına yöneliktir. Bunlara karşı alanlarda olacağız” dedi.

Kadını toplumsal alandan uzaklaştırmaya dönük uygulama ve yasaların da artırıldığına dikkat çeken Demir, “Yarım gün çalışma, esnetilmiş çalışma zamanları adı altında güya kadını daha rahatlatacak ama aynı zamanda sistemin ön gördüğü noktada eve hapsedecek uygulamalarla karşı karşıyayız. Buna karşı da kadınların talepleri ve güçlü bir katılımı ile 1 Mayıs’ta mesaj vereceğiz. Emekçilerin hem ekonomik hem geleceklerine yönelik saldırılarla birlikte bölgede süren savaşın birbirinden bağımsız olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle hepimizin, emekçilerin geleceği için tüm Türkiye’de kitlesel ve barış talepleriyle 1 Mayıs’ta alanlarda olması gerekiyor” dedi.

Tes-İş Diyarbakır 2 No’lu Şube Başkanı Şükrü Kaçmaz da, çatışmalı ortamda 1 Mayıs’a gidildiğini belirterek, “Bu nedenle bu yıl daha kitlesel olunmalı ve barış talepleri daha güçlü dillendirilmelidir. Çünkü çatışma, kan, gözyaşının olduğu yerde ekmeğin de olmadığını biliyoruz. O nedenle herkesin kanın gözyaşının aktığı değil, durduğu bir ortamı istemesi ve bunun için çaba göstermesi gerekiyor. Taşeron konusuna ilişkin de son zamanlarda zıt açıklamalar yapılıyor. Bu şunu gösteriyor ki hâlâ hükümetin kafasında bir netlik yok. Tümüyle seçim yatırımı gibi kullanıldığını düşünüyorum. O nedenle işçilerin gelecek ve ekonomik talepleriyle birlikte barış talepleri bir arada güçlü bir şekilde haykırılarak baskı yapılmalıdır. Net olarak karşı bir duruş sergilemelidir. Bu nedenle ben de bu taleplerle Diyarbakır’daki emekçileri 1Mayıs’a katılmaya çağırıyorum” dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Nisan 2016 01:11
www.evrensel.net