26 Nisan 2016 14:02

Yasaklı belgesel Kürt Kültür Sanat Festivali’nde

Mezopotamya Kültür Merkezinin öncülüğünde yapılan Kürt Kültür Sanat Festivali, “Buluşma” temasıyla İstanbul’da 7-15 Mayıs arasında düzenlenecek.

Yasaklı belgesel Kürt Kültür Sanat Festivali’nde

Paylaş

Mezopotamya Kültür Merkezinin öncülüğünde yapılan Kürt Kültür Sanat Festivali, “Buluşma” temasıyla ikinci kez İstanbul’da 7-15 Mayıs arasında düzenlenecek. Gösterimi engellenenen, Sakine Cansız’ı anlatan “Sara” belgeseli de festivalde gösterilecek filmler arasında. 

2. Kürt Kültür Sanat Festivali, İstanbul’da Rugeş Kırıcı ve Nurcan Değirmenci tarafından Kürtçe ve Türkçe basın açıklamasıyla programı belli oldu. Ahmet Aslan, Bajar, Mizgin Tahir, Yalda Abbasi, Hani, İlana Eliya, Renas Jiyan olmak üzere pek çok alandan ismin katılacağı festival Şişli Kent Kültür Merkezi, Kenter Tiyatrosu, Cezayir Restaurant gibi merkezi yerlerde gerçekleştirilecek. Geçen sene ilki yapılan festivalde 40’a yakın etkinliğin gerçekleştiği dile getirilirken bu yıl festival katılımcılarının daha rahat takip edebilmesi için etkinlik sayısı azaltıldı, ancak bölgede süren savaştan dolayı da etkinliklerin düzenleneceği salonların bulunması konusunda çeşitli sıkıntıların da yaşandığı belirtildi.

Geçmiş dönemlerle kıyaslandığında 2015 senesinin neredeyse Kürtlerin 1915’i olduğu dile getirilen açıklamada savaşlarda ilk darbeyi sanatın aldığı ve hayatın durduğu vurgulandı. “Kemiklerin ve küllerden bir yığının üzerinde yaşıyoruz ama çok daha büyük çukurların açılmasının olası olduğu aktarılırken, sanatçılar “Unutmamak ve unutturmamak için hayatın kendisi olan sanatımızı icra ederek, mücadelemizi sürdürmeliyiz” diyerek yola çıktıklarını belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İzmir'de kitlesel 1 Mayıs çağrısı

SONRAKİ HABER

Bir “abluka”dan fazlası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa