26 Nisan 2016 12:31
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Nisan 2016 12:49

2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Barbaros Kayan 3. oldu

Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olarak kabul edilen 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Barbaros Kayan 3. seçildi.

2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Barbaros Kayan 3. oldu

Paylaş

2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde kazananlar açıklandı. Yarışmaya Türkiye'den katılan Barbaros Kayan, Onursal Jüri Heyeti tarafından Kavramsal kategorisinde üçüncü seçildi.

Kayan’ın ismi, 14 Profesyonel kategori birincisinin yanı sıra 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri genel kazananları ile birlikte, fotoğraf sektörünün lider isimlerinin katılımıyla Londra’da düzenlenen ödül töreninde açıklandı.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından başlatılan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, her yıl dünyanın en iyi fotoğraflarını seçiyor. Kuruluş, fotoğrafçılık sektöründe gerek ödül kazanan gerekse finale kalan fotoğrafçıların kariyerini şekillendirme gücüne sahip, yetkin bir ses olarak öne çıkıyor. Bu sene dokuzuncusu düzenlenen yarışmaya, 186 ülkeden 203.103 fotoğraf ile rekor sayıda katılım gerçekleşti.

FOTO-GALERİ: 2016 Sony Fotoğraf Yarışması'nda ödül alan kareler


BARBAROS KAYAN KİMDİR?

1982 yılında, Avanos’ta doğan belgesel fotoğrafçısı ve multimedya sanatçısı Barbaros Kayan, halen İstanbul’da yaşıyor. Çalışmalarında sosyal olaylar, siyaset, hareket halinde olmaya ve sokaklara odaklanıyor. Gerçekliği bir araç olarak kullanırken çalışmalarında eser sahibinin varlığına dair ipuçları vermeyi de amaçlıyor. MOKU fotoğrafçılar topluluğunun kurucularından biri ve editörü olan Kayan’ın çalışmaları, Time, Le Monde, Le Figaro, The Guardian ve İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde de yer aldı.

Kayan, “Devingen Portreler” adlı çalışması ile, Türkiye’deki kamplarda yaşayan mültecilerin dramatik durumuna dikkat çekti. Kayan seriyi şöyle tanımladı: “Göçmenlerin neden kaçtıklarını güçlü bir şekilde ortaya koyabilmek için, iki katman kullanarak önce mültecilerin kamplardaki fotoğraflarını çekip ardından portrelerini çıkartarak doğdukları şehirlerdeki mevcut yıkımın ortasına yerleştirdim.”

Kayan, kazandığı üçüncülük derecesi hakkında ise şunları söyledi: “Bundan daha motive edici ne olabilir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri ve mültecilerin sorunlarına dikkat çeken bir proje ile dereceye girmek kesinlikle harika bir duygu.”

Tüm ödül sahipleri ve finalistler hakkında konuşan Dünya Fotoğraf Organizasyonu CEO’su Scott Gray ise “Yarışma, yalnızca sürekli olarak çok sayıda ülkeden bir dizi inanılmaz çalışma çekmekle kalmıyor, daha da önemlisi fotoğrafçılara keşfedilme ve kariyerlerini daha da ileriye götürme şansını da sunuyor. Bu yıl ödül kazanan eserlerin diğer fotoğrafçılara da ilham vererek yaratıcı sınırlarını zorlamalarına ve fotoğrafçılığın daha geniş kesimlerin takdirini kazanmasına önayak olacağını umuyorum” dedi.

Finalistler ve kısa listeye kalan isimlerin çalışmaları, 22 Nisan - 8 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Somerset House’da düzenlenecek 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi’nde ziyaretçilere sunulurken www.worldphoto.org adresinden satın alınabilen 2016 ödül kitabında da yayınlanacak. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Türk-İş ve Hak-İş’e bağlı sendikalar da Bakırköy’de olacak

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa