‘Savaş bitsin, Halep’e geri dönelim’

‘Savaş bitsin, Halep’e geri dönelim’

Elazığ’ın Aksaray Mahallesi, Suriye’deki savaşın başlamasından sonra Elazığ’a gelen Suriyeli mültecilerin de mahallesi oldu.

Orhan KURUL
Ali YURDAKUL
Elazığ

Elazığ’ın Aksaray Mahallesi, Suriye’deki savaşın başlamasından sonra Elazığ’a gelen Suriyelilerin de mahallesi oldu. Şehre gelen Suriyeli ailelerin büyük kısmı bu mahallede ikamet ediyor. Mahallede görüştüğümüz Suriyeliler, mahalleliyle aralarında hiçbir sorun olmadığını, mahallelinin kendilerine çok iyi davrandıklarını söyledi ancak yine de savaşın bitmesini ve Halep’e geri dönmek istediklerini belirtti.

‘SAVAŞ DURSUN 1 DAKİKA DURMAM’

Görüştüğümüz mülteciler isim ve fotoğraf vermelerinin kendileri için sorun yaratacağını belirtti. Halep’ten Elazığ’a gelmiş 65 yaşındaki Suriyeli bir kadın ile konuşuyoruz. Kullanılacak gibi olmayan bir evde 12 kişi yaşıyorlar. Eve de bir yerde bekçilik yapıp 800 lira kazanan oğlu bakıyor. Küçük çocukların buraya geldikten sonra bir süre okula gittiklerini ama sonra bırakmak zorunda olduklarını söyleyen Suriyeli kadın “Mahalleli ile aramızda sıkıntı yok. Kendi mahallemizde gibiyiz burada. Ev için bizden kira almıyorlar ama elektrik ve su parasını ödeyemiyoruz” dedi. “İlk geldiğimizde 1 kilogram pirinç ve 1 kilogram bulgur verdiler daha sonra da kimse kapımızı çalmadı” diyen Suriyeli kadın “Suriye’de çocuklara aşı yapıyorlardı burada yapılmıyor” diyerek sağlık problemleri yaşadıklarını da belirtti. Mahalleliyle kültürel farklılıklar yaşadıklarını söyleyen Suriyeli kadın “Bizim taziyelerimiz 6 gün sürüyor ve çok kalabalık oluyor. Gelen yakınlarımız da kurban kesiyor, erzak getiriyor. Ama burada bize taziye evi vermiyorlar, taziyelerimizi çadırlarda yapıyoruz” diye anlattı. “Topluca parka gitmeyi severiz biz. Kalabalık parka gitmemiz de sıkıntı oluyor bazen. Mahalleli kızıyor. Ama böyle küçük sıkıntılar yaşanır ve çözülür. Önemli değil” diyen Suriyeli kadın mahallelinin kendilerine yakın davranmasına rağmen Halep’i özlediğini ifade etti: “Suriye düzelsin 1 dakika durmam burada evime giderim”dedi.

‘HAKKINIZ 10 LİRA’

Evli ve 8 aylık bir çocuğu olan 19 yaşındaki mülteci bir genç ise bir evde 11 kişi yaşadıklarını söyledi. 3 kardeşinin engelli olduğunu belirten Suriyeli genç, kardeşleriyle birlikte ayakkabı boyacılığı yaparak evi geçindirmeye çalıştıklarını aktardı. “Günlük 10-15 lira kazanıyoruz yetmiyor” diyen Suriyeli genç bazen başka işlerde çalıştıklarını da söyledi. “Tarlalarda da çalıştık ama paramızı vermediler” diyen Suriyeli genç “Sabahtan akşama kadar çalıştık. 10 lira verip hakkınız bu kadar dediler” diye çalışma koşullarını anlattı.

www.evrensel.net