Bin yıldır notaları eksik olan şarkı tamamlandı

Bin yıldır notaları eksik olan şarkı tamamlandı

İngiltere’de 11. yüzyıla ait Teselli Şarkısı adlı melodinin eksik notaları 1000 yıl sonra tamamlandı. Müzik Bilimci Barrett bunun için 20 yıl uğraştı.

İngiltere’de 11. yüzyıla ait, Antik Roma dönemi felsefe kitabı dinletisine eşlik etmek için yazılan Teselli Şarkısı adlı melodinin eksik notaları 1000 yıl sonra tamamlandı. “Teselli Şarkısı” adlı eser, Antik Romalı filozof Boethius’un Felsefenin Tesellisi (The Consolation of Philosophy) adlı kitabına eşlik etmek için yazılmıştı.

YAZILI METİNLERE MELODİLERLE EŞLİK EDİLİYORDU  

O dönemlerde Horatius ve Virgil gibi yazarların eserlerine melodilerle eşlik etmek yaygın bir uygulamaydı. Bu uygulama sayesinde metinler daha kolay okunabiliyor ve dinlenebiliyordu. Ayrıca bu uygulamalar, genellikle aşk şarkılarını ve ağıtları öğrenme ve ritüalize etmek için kullanılıyordu. Bu yüzden söz konusu melodiler oldukça sade besteleniyordu.

20 YIL ÇALIŞTI  

Müzik Bilimci Sam Barrett, bu şarkının tamamını çıkarabilmek için yaklaşık 20 yıldır çalışıyordu.  Fakat elindeki eksik sayfalardan dolayı bunu yapmayı başaramamıştı. Söz konusu sayfaların Cambridge Üniversitesi kütüphanesinden çalındığını öğrenen Barrett, bu eksik sayfaları aramaya koyuldu. 1840 yılında Almanya’daki bir kütüphaneye götürüldüğünü tespit etmesi üzerine eksik olan sayfalardan birini bulmayı başardı. Böylece bir saatten daha fazla olan şarkının yüzde 90’ını tamamlayabildi. Barrett ve ekibi, 23 Nisan Cumartesi günü, şarkıyı canlı olarak dünyaya yeniden dinletti.

Şarkıyı seslendirebilmek için Orta Çağ müziğine hakim üç sanatçı ile birlikte çalışan Barrett ve ekibi, 23 Nisan Cumartesi günü, şarkıyı canlı olarak dünyaya yeniden dinletti. Yaklaşık 1000 yıldır çalınmayan şarkı tekrardan dinleyicilerle buluştu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Teselli Şarkısı