Meksika'da milyonlarca seçmenin bilgileri sızdırıldı

Meksika'da milyonlarca seçmenin bilgileri sızdırıldı

Meksika’da milyonlarca seçmenin kimlik bilgisi internete sızdı. Kimlik bilgileri sızdırıldıktan kısa bir süre sonra internetten kaldırıldı.

Meksika’da milyonlarca seçmenin kimlik bilgisi internete sızdı. Kimlik bilgileri sızdırıldıktan kısa bir süre sonra internetten kaldırıldı.

Geçtiğimiz haftalarda bilgisayar korsanları tarafından 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgileri internete yüklenmişti. Buna benzer bir haber Meksika’dan geldi. 87 milyon Meksikalı seçmenin adı, adresi, doğum tarihi ve kimlik numaraları internete yüklendi. ABD’li güvenlik araştırma uzmanı Chris Vickery ortaya çıkardığı veriler daha sonra erişime kapatıldı.

BBC’ye konuşan Vickery, “Veri tabanımda açtığımda isimler, açık adresler ve kimlik numaraları gördüm. Google’da adresleri bulmak için aramaya başladım. Tüm adreslerin Meksika’da olduğu ortaya çıktı. ‘Bu herhalde Meksikalı seçmenlerin veri tabanı’ diye düşündüm” dedi.

Seçmen bilgilerine 14 Nisan’da ulaşan Vickery, bilgilerin sızmasıyla ilgili bir yetkiliye ulaşmakta zorluk çektiğini söyledi.
Araştırmacının, Harvard’da geçen hafta yaptığı konuşmada veri tabanından bahsetmesinden sonra, dinleyiciler arasındaki bir Meksikalı verilerin doğruluğunun tespit edilmesine yardımcı oldu.

Vickery, veriyi inceleyen Meksikalının babasının veri tabanındaki bilgilerini doğrulayabildiğini belirtip şaşkınlığını “Aman Tanrım bu benim adresim, her şeyim ortada” sözleriyle dile getirdiğini söyledi.

Vickery’yi Harvard’da dinleyenler arasındaki bir gazeteci de verilerle ilgili Meksika Seçim Enstitüsü’nün bilgilendirilmesine yardımcı oldu.

AMAZON VERİLERİ KALDIRDI

Enstitü de, verilerin internete sızmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada “Seçmen kayıt bilgilerinin bir kopyası, Amerikan şirketi Amazon’un internet sitesindeki bir sunucuda bulundu. Olayla ilgili iç soruşturma başlatıldı ve seçim suçlarıyla ilgili özel savcıya iletildi” dendi. Yetkililer haberdar edildikten sonra, bilgiler 22 Nisan’da Amazon sunucularından silindi.

Amazon yazılı açıklamasında “Tüm Amazon web hizmetleri güvenlik özellikleri ve ağlar tasarlandığı gibi işlemeye devam ediyor” dedi ve verilerin silinmesiyle ilgili şu duyuruyu yaptı:
“21 Nisan’da Amazon web hizmetleri, hassas bilgiler içeren ve kamunun erişimine açık olan güvensiz veri tabanıyla ilgili uyardı. Biz de müşterileri hem e-posta hem de telefonla bilgilendirdik.”
“22 Nisan’da yerel saatle 01.00’da veri tabanı kamunun erişimine kapatıldı.”
Vickery, verilerin internete sızdığını tespit etmesinin ardından Meksika hükümeti tarafından ülkeye davet edildiğini ve daveti ancak eşinin de kendisine katılması şartıyla kabul ettiğini söyledi.
 Geçen yıl Aralık ayında Vickery, 191 milyon ABD’li seçmenin verilerinin de internette erişime açık hale getirildiğini keşfetti.
Bu tip hassas verilerin kamunun erişimine açık hale getirilmesinin yarattığı tehlikeler hakkında konuşan Vickery, bu bilgilerin dolandırıcılar tarafından da kullanılabileceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Meksika