Eylem yapan çiftçilere polis saldırdı

Eylem yapan çiftçilere polis saldırdı

Adana'da patates fiyatlarını protesto etmek isteyen üreticiler ürünlerini dökerek yolu ulaşıma kapattı. Eyleme polis saldırdı.

Adana'da patates fiyatlarını protesto etmek isteyen üreticiler ürünlerini dökerek yolu ulaşıma kapattı. Eylemin bitmesinin ardından olay yerine gelen polisin bir çiftçiye yumruk atması üzerine arbede çıktı ve polis havaya ateş açtı.

Merkez Seyhan ilçesine bağlı Büyükdikili Mahallesi Tapantepe yoluna gelen patates üreticileri yaklaşık 10 çuval patatesi yere döküp, traktör ve araçlarla yolu trafiğe kapattı. Çiftçilerden 36 yaşındaki Ertan Özkan, “Dönümünü 2 bin liraya mal ettik. 700 liraya satamıyoruz. Perişan olduk, senetlerimiz protesto edildi. Ak Parti Hükümetinin dış politikasının zayıf olmasından dolayı dışarıya ihracatımız yok. İç piyasa da kaldırmıyor” dedi. Patates ekiminde yaklaşık 1 milyon lira harcadığını söyleyen 38 yaşındaki Sefa Öztürk ise “Herkese kafa tutuyorlar. Komşu ülkelerden kimseyle irtibatımızı bırakmadılar. Geçen sene 3 kuruş para kazandık, bu sene kat be kat fazlasını geri aldılar” diye konuştu.

Çiftçilerin yolu trafiğe kapatmasının ardından uzun araç kuyrukları oluştu. Araçlarından inen bazı vatandaşlar çiftçileri desteklerken bazıları ise tepki gösterdi. Yaklaşık 15 dakika eylemlerine devam eden çiftçiler daha sonra yolu trafiğe açtı.
Eylemin sona ermesinin ve ardından olay yerine gelen bir polis memuru uzun namlulu silahla araçtan inerek çiftçilerden yolu temizlemelerini istedi. Çıkan tartışmada, polis bir çiftçiye yumruk atınca arbede çıktı.

Üreticilerin tepki gösterip, üzerine yürüdüğü polis memuru da uzun namlulu silahla havaya ateş açtı. Bazı çiftçiler gözaltına alındı. (Adana/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Adanaçiftçi