CHP’den Ergenekon önergesi

CHP’den Ergenekon önergesi

CHP'li Özgür Özel, Ergenekon'da yaşanan hukuksuzluklarda sorumluluğu bulunanların tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Ergenekon davalarında yaşanan hukuksuzluklarda, doğrudan ve dolaylı sorumluluğu bulunanların tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Özel, TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde, davanın açılmasından 8, kararın verilmesinden 3 yıl sonra temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını, usul ve esas yönünden bozduğunu anımsattı. Dava sürecinde yaşananları da hatırlatan Özel, “Ergenekon Davası’nda hukuk, siyasi ve bürokratik güç, toplumsal statü, gazete, dergi, televizyon, elektronik medya, kürsü ve meydanlar kullanılarak sanıklara, ailelerine, müvekkillerine, Anayasal kurumlarımıza, toplumumuza ve demokrasimize telafisi mümkün olmayan ve ülkemizi rejim sorununa taşıyan zarar ve ziyanlar verildiği kimsenin inkar edemeyeceği tarihsel bir gerçektir” dedi. Özel, bu hukuksuzluklarda doğrudan veya dolaylı olarak sorumluluğu olanların tespiti amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. (ANKARA)

www.evrensel.net