New York’ta 'yeşil' tablo, Adana’da termik santral!

New York’ta 'yeşil' tablo, Adana’da termik santral!

Adanalı Çevre Bakanı Sarı'nın iklim anlaşmasında fosil yakıt kullanımının azaltılmasını söylediğinin ertesi günü, Erdoğan, termik santral açıyor.

Volkan PEKAL
Adana

Adanalı Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın New York’ta, Paris İklim anlaşmasını imzalayarak fosil yakıt kullanımının azaltılması gerektiğini söylediği günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sarı’nın memleketi Adana’da termik santral açılışı gerçekleştiriyor. Dün gerçekleşen imza töreninde konuşan Bakan Sarı, Türkiye olarak 2030’a kadar atmosfere salınan zararlı gazların yüzde 21 azaltılması taahhüdünün arkasında olduğu açıklamasında bulundu. Bakan Sarı fosil yakıtlardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Sarı’nın açıklamasını değerlendiren Adana Çevre Platformu Üyesi Yaşar Gökoğlu, Türkiye’de, azaltılacağı iddia edilen zararlı gazlara neden olan fosil yakıtla çalışacak 80 termik santral projesinin olduğunu belirterek “Hükümetin Çevre Bakanı orada ‘Biz atmosferi kirletmeyi bırakacağız’ diyor,  bir yandan da Tufanbeyli de bu kadar kirletici kömürle çalışan santralin temelini atmaya bizzat Cumhurbaşkanı geliyor. Buna ne Türkiye’dekiler ne de dünya inanır” dedi.

BAKAN’DAN 'ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK' İDDİASI

Aralık ayında Paris’te gerçekleşen İklim Zirvesi’nde ülkeler bir araya gelerek doğaya salınan sera gazlarının azaltılması ve küresel ısınmayı sınırlayabilmek için taahhütlerde bulunmuş, Zirve’ye katılan Türkiye de 2030 yılına kadar fosil yakıt tüketimini yüzde 21 azaltacağını taahhüt etmişti. Bakan Sarı, Aralık ayında gerçekleşen Paris Zirvesi’nde verilen taahhütler için New York’ta BM Genel Kurulu’nda düzenlenen törende imza atarken "Türkiye olarak elimizi taşın altına koyduk. Dünyayı iklim değişikliğinden kaynaklanacak olan tehlikeye karşı korumak için 175 ülkeyle birlikte hareket edeceğiz" dedi. 2020'de Birleşmiş Milletler Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası’nın 26. Taraflar Konferansı'na ev sahipliği için aday olduklarını da ekleyen Sarı,  bunun Türkiye'nin gezegenin korunmasına atfettiği önemi gösterdiğini iddia etti.

EN KİRLETİCİ SANTRAL AÇILIYOR

Adana Çevre Platformu’ndan Yaşar Gökoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın bu sözleri söylediği günün ertesi günü(bugün), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde Türkiye’de bulunan Termik Santraller arasında en kirletici olan santrallerden birinin açılışını yapacağını hatırlattı.  Konuyla ilgili bilgi veren Gökoğlu, Santralde yakılması için karbon oranı düşük, kükürt ve nitrat oranı yüksek bir kullanılacağını ifade etti. kömürün kalitesizliğinden dolayı diğer santrallerin üç katı kömür yakılacağını dile getiren Gökoğlu, ÇED raporundaki rakamlara göre santralin saatte 1160, yılda 10 milyon ton kömür yakacağını dile getirdi. Salınan maddelerin hepsinin filtrelenemeyeceğini ifade eden Gökoğlu, Tufanbeyli’ye Tanpınar köyünün ve o bölgedeki tüm canlı hayatın salınan gazlardan ve kömür partiküllerinden zarar göreceğini ifade etti. Bu santralin en kirletici santral olduğunu dile getiren Gökoğlu, aslında fosil yakıt kullanılan tüm santrallerden vazgeçilmesinin hayati önemde olduğunu söyledi.

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Nisan 2016 11:54
www.evrensel.net