İspanya'da haziranda yeni seçim mi var?

İspanya'da haziranda yeni seçim mi var?

İspanya’da partiler, hükümet kurma konusunda anlaşmaya varamadı. PSOE ve Podemos anlaşmaya varamazsa haziranda yeni seçimlere gidilecek.

Jesus de la ROZA
Hilal ÜNLÜ
Gijon

İspanya’da partiler, hükümet kurma konusunda anlaşmaya varamadı. Sosyal demokrat nitelikli Sosyalist Parti (PSOE) ve Podemos arasında son anda bir anlaşma gerçekleşmez ise -ki bu oldukça zayıf bir olasılık- yasaya göre, haziranda parlamentoda yeni seçimlere gidilecek.

Aslında 20 Aralık’da yapılan ve hiç bir partinin mutlak çoğunluğa, hatta yüzde 30’luk bir oy oranına bile ulaşamadığı seçim sonuçlarından sonra hükümetin kurulmasının kolay olmayacağı ön görülüyordu.

Bir yanda hiçbir parti, en fazla oyu alan ve hükümette olduğu 4 yıl boyunca kendini tüketmiş bulunan, adı  yolsuzluklar ile anılan muhafazakar sağ Halk Partisi (PP) ile anlaşma yapmaya yanaşmadı. Daha geçen hafta “Panama Belgeleri”nde adı geçen Halk Partili Sanayi Bakanı Jose Manuel Soria ve Granada belediyesinde ortaya çıkan yolsuzluk nedeniyle yine Halk Partili Belediye Başkanı Jose Torres Hurtado istifa etmek zorunda kalmışlardı.

Buna, hükümetin bu ayyuka çıkmış yolsuzluk olayları ve halk karşıtı uygulamaları, sağın önemli iki partisi Halk Partisi  ile Yurttaşlar Partisi (Ciudadanos) arasında bir ittifakı da olanaksız kıldı.

BÖLÜNMÜŞ SOL BİRLEŞEMİYOR

Öte yanda ana muhalefet partisi ve sosyal demokrat parti olan Sosyalist Parti (PSOE), Podemos, Birleşik Sol (IU-Izquierda Unida) ile Katalonya ve Bask Bölgelerinde bağımsızlık yanlısı partiler arasında bir anlaşma sağlanarak “sol bir hükümet” kurulması da olanaklı olmadı. Ayrıca Sosyalist Partideki söz sahibi insanlar, Podemos’un Katalonya’da referandum yapılmasından yana tavır koyduğu için bu parti ile anlaşma yapılmaması için baskı yaptılar ve yapmayı sürdürüyorlar.
Yurttaşlar Partisi ile Sosyalist Parti anlaşma sağladı; ancak bu ittifak parlamentodaki diğer partilerce reddedildi ve destek bulamadı. Bu olaydan sonra Yurttaşlar ve Sosyalist Parti, Podemos’a bu birliğe katılması, kendilerinin yanında yer alması ya da parlamentoda çekimser kalmasını teklif etti. Podemos ise, içinde Sosyalist Parti ile kendilerinin de olduğu Birleşik Sol’un yanı sıra diğer Katalan ve Bask partilerinin desteğini alan (Sosyalist Parti ve Podemos oyları birlikte hükümet kurmaya yetmediği için bu desteğe gereksinimleri vardı) sol bir hükümet kurulması konusunda ısrarcı davrandı.
Podemos’un tabanı ile yaptığı görüşmelerde Yurttaşlar ve Sosyalist partinin desteklenmesi ya da o birlik içinde alınması konusunda da ret çıktı.
Geriye Sosyalist Parti ile Podemos’un birlikteliğinin diğer küçük sol gruplarca desteklenmesi ya da bu grupların ret yerine çekimser kalması seçeneği kaldı ki bu da olanaksıza yakın bir durum.
Bu nedenle büyük olasılıkla haziranda seçimlerin yenilenmesi ihtimali güçleniyor.

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Nisan 2016 12:37
www.evrensel.net