23 Nisan 2016 17:05

Kitap fuarına polis baskını: 180 kitaba el konuldu!

Van Kitap Fuarı'nda polis Aram Yayınevi'nin standına baskın yaptı, Abdullah Öcalan'ın kitapları dahil 180 kitaba el koydu.

Kitap fuarına polis baskını: 180 kitaba el konuldu!

Paylaş

Van Kitap Fuarı'nda Aram Yayınevi'ne ait standa baskın yapan polis, aralarında Abdullah Öcalan'ın "Bir Halkı Savunmak" ve Sakine Cansız'ın "Hep Kavgaydı Yaşamım II" kitabının da bulunduğu 180 kitaba el koydu.

Bu yıl "Kitapla Barış" sloganıyla ikincisi düzenlenen Van Kitap Fuarı'nda bulunan Aram Yayınevi'ne ait standa sivil polisler tarafından baskın düzenlendi. Stantta bulunan 180 kitaba "Toplatma kararı var" gerekçesiyle el konulurken, el koyma kararına ilişkin mahkeme kararı ise gösterilmedi. Aralarında Abdullah Öcalan'ın "Bir Halkı Savunmak", Sakine Cansız'ın yaşamını anlattığı "Hep Kavgaydı Yaşamım II" ve Murat Türk'ün "Böğürtlen Zamanı" adlı kitabının da bulunduğu 180 kitaba el konulurken, Aram Yayınevi çalışanı Nadir Yıldırım ise ifadesi alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Öte yandan polisler fuarda bulunan Kürtçe kitapların yer aldığı stantlara da yönelirken, yurttaşlar kitaplara el konulmasına tepki gösterdi.

100’e yakın kitabevi ve 60 tanınmış edebiyatçının katıldığı Van 2. Kitap Fuarı, 30 Nisan’a kadar  Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN-TSO) Binası’nın bahçesinde olacak. (DİHA)

KİTAPLARA GÖZALTI PROTESTO EDİLDİ

ÖNCEKİ HABER

Başbakanlık ofisi önündeki eyleme polis saldırdı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa