23 Nisan 2016 04:55

Trakyalı işçiler: 1 Mayıs alan günü değil talep günüdür

1 Mayıs’a giderken konfederasyonlardan gelen açıklamalar, 1 Mayıs’ı alan tartışmasına sıkıştırdı. Trakyalı işçiler ise tartışmalara anlam veremiyor.

Paylaş

Fırat TURGUT
Vedat YALVAÇ
Tekirdağ

1 Mayıs’a giderken işçi konfederasyonlarından gelen açıklamalar, 1 Mayıs’ı alan tartışmasına sıkıştırdı. Türk-İş Çanakkale’de toplanacağını duyururken, Hak-İş Sakarya dedi. DİSK’ten yapılan açıklamada ise Taksim vurgusu ön plana çıktı. Trakyalı işçiler ise alan tartışmalarına bir anlam veremiyor. İşçiler, herkesin 1 Mayıs’ı bulunduğu yerde kutlamasından yana.

Çorlu’da bulunan Çelik-İş’in örgütlü olduğu Termo Teknik’te çalışan bir işçi, “1 Mayıs’larda hep çalıştık. İşçi 1 Mayıs’ta tabii ki tatil yapmak istiyor ama mesai olunca da seviniyor” diyor. Hak-İş’in Sakarya’ya çağrı yaptığını hatırlatan işçi, “Ben niçin Sakarya’ya gideyim? Çorlu’da on binlerce işçi var. Burada kutla işte 1 Mayıs’ı. Herkes kendi alanında 1 Mayıs’ı kutlarsa daha iyi olur. Ayrıca kaç işçiyi götürebilir ki Sakarya’ya? Sendika çağrı yapsa da işçi gitmez” dedi.

Örgütsüz olan tekstil fabrikası Ünteks’ten bir işçi de “1 Mayıs’ta akla ilk gelen yüzde 100 mesaidir” diyor. Alan tartışmalarını gereksiz bulduğunu belirten işçi, herkesin bulunduğu alanda kutlama yapması gerektiğini söylüyor.

‘ALAN GÜNÜ DEĞİL TALEP GÜNÜDÜR’

Lüleburgaz’da Kristal-İş’in örgütlü olduğu Şişecam’dan bir işçi de, Türk-İş’in Çanakkale’de yapılacak kutlama için işçileri ikna edemediğini belirtti. Şişecam işçisi “Şu nedenle Çanakkale’ye gidiyoruz de, işçiyi ikna et. Burada Kristal-İş’in örgütlü olduğu 3 fabrika bulunuyor. Onun için 1 Mayıs’ın burada kutlanması şart. Yap burada bir kutlama, işçi ailesiyle, çoluğuyla çocuğuyla katılsın. Bugün alan günü değildir, işçinin talep günüdür” dedi.

Yine Çorlu’da bulunan Rege Deri fabrikasında ise bir fark bulunuyor. Sendikanın olmadığı fabrikada, sendikalı fabrikalara nazaran işçiler kendi arasında örgütlü. Rege Deri işçisi, “1 Mayıs için hazırlık yapıyoruz. Kitlesel bir kutlama için diğer deri fabrikalarındaki işçilerle de konuşuyoruz. En büyük işçi kitlesi burada. 1 Mayıs Çorlu’da kutlansın” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray, finalin ilk ayağında 66-62 mağlup oldu

SONRAKİ HABER

Libya’da mültecilerin keleleştirilmesi İsveç parlamentosunda gündem oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...