Tutuklu vekiller için uzlaşma sağlandı

Tutuklu vekiller için uzlaşma sağlandı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu vekillerin durumuyla ilgili görüşmek üzere bugün muhalefet partilerinin grup başkan vekilleriyle bir araya geldi.Toplantı sonunda Meclis Başkanı Çiçek ve vekillerden bir açıklama yapılmazken, TBMM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Sorunun yasal zeminde ç&ou

Toplantı sonunda Meclis Başkanı Çiçek ve vekillerden bir açıklama yapılmazken, TBMM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Sorunun yasal zeminde çözülmesinde görüş birliğine varıldığı” ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta başlayan görüşmelerin ikincisi Çiçek’in davetiyle bu sabah yapıldı.

Toplantıya CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan, MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, BDP Grup Başkan Vekilleri Hasip Kaplan ve Pervin Buldan katıldı.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Görüşme sonrasında vekiller, gazetecilere bir açıklama yapmadı. Bunun yerine TBMM Başkanlığı yazılı bir açıklama yaparak görüşmeye dair bilgi verdi. Açıklamada, “Yapılan görüşmelerde sorunun siyaset malzemesi yapılmadan 4 parti grubunun mutabık kalacağı bir şekilde yasal zeminde çözümlenmesi hususunda görüş birliğine varıldı” denildi. “Yasal zemin”in ne olacağı belirtilmezken, edinilen bilgiye göre tutuklu vekillerin serbest kalması için CMK 100. madde de bir değişiklik yapılması öngörülüyor. (Ankara/EVRENSEL)


CMK 100. MADDE DE DEĞİŞİKLİK OLABİLİR

Değişiklik yapılması beklenen ise CMK’nin 100. maddesinin 4. fıkrası. Muhtemel değişiklik ile;

* Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili olarak ve milletvekilleri hakkında tutuklamaya ve tutukluluğun devamına karar verilemeyecek.

* Tutuklu ise tutukluluk hali derhal kaldırılacak, yargılama tutuksuz sürdürülecek.

* Yargılama sonucu verilecek kararın yerine getirilmesi dönem sonuna bırakılacak.


HANGİ PARTİDEN KAÇ VEKİL TUTUKLU?

* BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım,

* BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak,

* BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız,

* BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan,

* BDP Van Milletvekili Kemal Aktaş,

* CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay,

* CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal,

* MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan.

BDP’li vekiller KCK davasından, CHP’li vekiller Ergenekon davasından ve MHP’li vekil ise Balyoz davasından tutuklu bulunuyor. Tutuklu vekil krizinde dair ayrıca BDP’den Diyarbakır milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin de vekilliğinin daha sonra düşürülerek onun yerine AKP’li Oya Eronat’a vekillik yolu açıldığını da belirtelim.

www.evrensel.net