22 Nisan 2016 17:54

HDP ve DBP’den müzakere çağrısı

Van’da DBP ve HDP İl örgütleri yaptıkları ortak basın açıklaması ile bölge il ve ilçelerinde süren operasyonların yarattığı tahribata dikkat çekti

HDP ve DBP’den müzakere çağrısı

Paylaş

Feqiyê Teyran Parkı’nda yapılan açıklamaya HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, HDP ve DBP yöneticileri katıldı. Açıklamayı okuyan DBP Van İl Yöneticisi Metin Kutaz, “Gever 40 gündür tanklarla, toplarla dövülüyor. On binlerce insanımız zorla göçe tabii tutuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortağı Devlet Bahçeli’nin ‘taş üstünde taş kalmasın’ dileğini aynen yerine getiriyor” dedi.

‘REMZİYE BOR’A YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ’

Geçtiğimiz günlerde İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde yapılan ev baskınında yedi aylık hamile Remziye Bor’un yaralanmasına da dikkat çeken Kutaz, “Remziye Bor’a yapılan bu insanlık dışı saldırıyı kınıyoruz” dedi. Kürt halkının 90’lı yıllarda nasıl boyun eğmediyse bugün de mücadelesine devam edeceğini söyleyen Kutaz, “Bize ölümü dayatanlara karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın” dedi. 

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Yaklaşık kırk gündür abluka altında olan Yüksekova’dan Van’a on binlerce insanın göç ettiğini söyleyen Kutaz, “Onların sorunlarıyla ilgilenmek kimi ihtiyaçlarını karşılamak bizim en temel görevimizdir. Bu nedenle halkımız onurlu Yüksekova halkının sonuna kadar ağırlayacaktır. Gever halkı yaşadığı tüm sıkıntıları bizlere, belediyelerimize ve Rojava Derneği’ne aktarabilir” dedi.

AKP’YE ‘SAVAŞI DURDUR’ ÇAĞRISI

AKP’yi savaş politikalarına son vermeye çağıran Kutaz, “Müzakere masasına yeniden dönmeye çağırıyoruz. AKP hükümetine buradan bir kez daha sesleniyoruz. Gittiğin yol doğru bir yol değil. Bu yoldan geri dönün ve halklarımızın özgürlük, demokrasi taleplerini yerine getirin” dedi. (Van/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

BES’ten üye ve yöneticilerine dönük baskılara tepki

SONRAKİ HABER

İZBAN'da sözleşme 'Yüksek Hakem' tehdidi ile imzalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa