22 Nisan 2016 07:58

‘Rusya, Halep çevresine topçu bataryaları taşıyor’ iddiası

ABD'li yetkililer, Rusya'nın Suriye'ye askeri yığınak yaptığını, ülkenin kuzeyindeki topçu bataryalarını yeni mevzilere konuşlandırdığını iddia etti.

‘Rusya, Halep çevresine topçu bataryaları taşıyor’ iddiası

Paylaş

Amerikalı yetkililer, Rusya'nın Suriye'ye giderek artan ölçüde askeri yığınak yaptığını, ülkenin kuzeyindeki topçu bataryalarını yeni mevzilere konuşlandırdığını iddia etti. Rusya'nın bu adımının, Halep'e yönelik yeni bir Suriye ordusu harekatına destek amaçlı olduğu belirtildi. 

BBC'nin haberine göre, ismini açıklamayan bir Beyaz Saray yetkilisi, Cenevre'deki barış görüşmelerinde gerilimin tırmandığı bir dönemde Moskova'nın Beşşar Esad'a askeri desteğini artırmasını rahatsızlık verici bir durum olduğunu öne sürdü. Geçen hafta, İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden görüşmelerden çekilen muhalifler, Suriye ordusunun ve Rusya'nın ateşkese rağmen saldırılarını artırdığını söylemiş ve çatışmaların sürdüğü bir ortamda müzakerelerin süremeyeceğini ifade etmişti. 

Reuters'a konuşan Batılı bir diplomat ise, muhaliflerin masadan kalkmasını yorumlarken, "Daha fazla görüşmeleri sürdüremeyeceklerini düşünmeleri anlaşılabilir bir durum. Rejim saldırıları sürüyor ve yerleşim yerlerini aç bırakma taktikleri kullanılıyor. Rejim güçlerini destekleyenler dizginleri eline almalı" dedi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü, Cenevre'deki barış görüşmelerinin kopma noktasına gelmesini 'endişe verici' olarak yorumladı. Ancak Batılı ülkeler Suriye'de artan Rus silahlarının ateşkesin bozulması halinde çatışmaları çok daha başka bir boyuta taşıyabileceği uyarılarını yapıyor. 

Suudi Arabistan ve Türkiye destekli Yüksek Müzakere Konseyi ile Suriye hükümeti temsilcileri arasında Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda devam eden görüşmelerde ortaya çıkan en önemli anlaşmazlık, ülkedeki siyasi geçiş sürecinde Beşşar Esed'in oynayacağı ya da oynamayacağı rol olmuştu. (CİHAN)

 

ÖNCEKİ HABER

İngiltere’nin iade ettiği Asil Nadir, Silivri Cezaevi'nde

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa