21 Nisan 2016 23:08

Erdoğan, TMMOB'ye 'Paralel'le ortak yıkım ekibi' dedi

Köprü açılışında konuşan Erdoğan'ın hedefinde TMMOB vardı. Erdoğan, TMMOB için 'yıkım ekibi', 'Paralel'le, AP ile ortak' gibi ifadeler kullandı.

Paylaş

'Osman Gazi Köprüsü' adı verilen İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün açılışında konuşan Recep Tayyip Erdoğan'ın hedefinde TMMOB vardı.

Erdoğan "Bunların hayali bile ulaşamaz bizim yaptıklarımıza. İstanbul'a dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. İnşallah bu havalimanı bittiği zaman 'yapamazlar, edemezler' diyenler, oradan 'ne gerek vardı köprüye' diyenlere bir cevap daha verecekler. Kanal İstanbul projesi için çalışmalar devam ediyor. Türkiye bu hizmetleri yapacak iradeye sahiptir. Türkiye dünyaya bir şey gösteriyor. Cumhurbaşkanı, başbakanı, kabinesiyle tüm kadrosuyla adım adım geleceği inşa ediliyor. Türkiye'nin bu yatırımları yapacak yetişmiş insan kaynağı var" diye konuştu.

Daha sonra TMMOB'ye yüklenen Cumhurbaşkanı, "Yapmak için, inşa etmek için mücadele ederken birileri de yıkmak için çalışıyor. Adı Mimarlar Mühendisler Odası. Bir yerde abide yükselecekse, hemen yargıya gitmek işleri. Dertleri inşa etmek değil, yıkmak. Bizim her projemiz birileri tarafından protesto edilip yargıya götürülmüştür. Hatta yargıdan engelleyici kararlar çıkartılmıştır. Çünkü bunlar paralelle beraber çalışıyor, tam paraleller. Köprü yaparız karşımızda bunlar. Turizm projesi yaparız, karşımızda bunlar. Konut yaparız, hastane yaparız karşımızda bunlar. Elektrik üretmek için baraj yaparız karşımızda bunlar. Kim bunlar; muhalefet partileri ile meslek odaları ile ünlüleriyle, ünsüzleriyle bunlar yıkım ekibi. Tabii Avrupa Parlamentosu gibi bunlara dışarıdan destek verenler var. Bu projeleri hayata geçirmek için teknik ve finansla mücadele etmedik, bir de bu yıkım ekibiyle mücadele ettik. Milletimiz bu mücadelede bizi yalnız bırakmadı. Önce haktan, sonra halktan aldığımız güçle projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz."

Erdoğan'ın bu sözlerine karşılık TMMOB'nin Twitter hesabından şu açıklamalar yapıldı:

"Paralel ile çalışmıyoruz ama kafamızın dikine gidiyoruz. Ülkemiz, halkımız, mesleğimiz ve geleceğimiz için büyük bir aşkla çabalıyoruz."

"Bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil emekçi halkımızın hizmetine sunmakta kararlıyız!"

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da kar başladı

SONRAKİ HABER

Pamukkale Üniversitesi 1 Mayıs’ı konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...