Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım'a ceza yok

3 Temmuz 2011’de başlayan 'şike' operasyonuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Etik Kurulu’nun hazırladığı rapor tamamlandı. Hazırladığı ilk raporda şikenin varolduğuna dair kanaat oluştuğunu söyleyen Etik Kurulu, dosya ve belgelerin tamamını inceledikten sonra durumun 'vahim' olmadığı kararına vardı. Aynı gün Fenerbah&cc

Tayfun Bayındır imzasıyla Vatan gazetesinde yayımlanan habere göre kurulun, tutuklu olan Fenerbahçe Muhasebe Müdürü Tamer Yelkovan dışındaki herkesin savunmalarını aldığı, Aziz Yıldırım’la da biri 4, diğeri 6 saat süren 2 görüşme yaptığı, ayrıca Şekip Mosturoğlu, Göksel Gümüşdağ, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Ümit Karan gibi tahliye olmuş zanlıların da savunmalarının alındığı bilgisi verildi. Haberde, 'Kurula yakın bir kaynak'tan alınan bilgiye dayandırılarak, Etik Kurulu’nda hakim olan görüşün “İlk raporu savcılığın gönderdiği belgeler ve tapelere dayanarak hazırlamıştık. Ancak yeni belgeler ve tapelerin tamamı gelince gördük ki, sahaya yansımış herhangi bir faaliyet yok" şeklinde olduğu ifade edildi.

Haberde, Etik Kurulu’nun hazırladığı raporla ilgili kulislerde konuşulan önemli detaylar şu şekilde verildi:

TAYFUR HAVUTÇU

6 ay hapis yatan Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu’nun TFF’ye ilk gönderilen belgelerde sadece 3 telefon konuşması yer alıyordu ve konuşmaların tamamı gözükmüyordu. Son gelen belgelerde ise Havutçu’nun toplam 35 telefon görüşmesi yer aldı ve Etik Kurulu yaptığı incelemede, konuşmaların tamamını inceleyerek “suç unsuru”na rastlayamadı.

AZİZ YILDIRIM

Aziz Yıldırım’ın da Etik Kurulu üyelerine “Bu soruşturma şikeyi ortaya çıkarmak için değil, sadece beni durdurmak için yapıldı” söylemini tekrarladığı belirlenirken, karanlık noktaları aydınlatan Yıldırım’a “şike” sebebiyle isnat edilecek suç olmaması yüksek ihtimal haline geldi.. Örneğin şu an Metris’te yatan Tamer Yelkovan’ın savunmasının alınmama nedeni enteresan: Fenerbahçe Kulübü’nden dışarıya yapılan para ödemelerinin hepsi usülüne uygun ve belgeli.

İLHAN EKŞİOĞLU-ALİ KIRATLI

Kurulun sadece İlhan Ekşioğlu - Ali Kıratlı ilişkisini çözmekte zorlandığı dile getiriliyor. Ancak herhangi bir para trafiğinin veya şike görüşmesinin içinde yer almaması Yıldırım’ın suçlamaların dışında kalmasını sağlıyor.

ELDEKİ DOSYAYA GÖRE YILDIRIM'A CEZA ÇIKMAZ

Kurulun raporuna göre karar verecek olan TFF’nin kulüpler ile kişileri ayırarak, kulüplere verilecek cezaya kendisinin karar vermesine; ancak kişilerin cezalarının Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından verilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hakkında şikeye karışmakla ilgili herhangi bir belge veya somut delil bulunamayan Aziz Yıldırım’ın eldeki dosyaya göre hak mahrumiyeti cezası alması bir hayli zor gözüküyor. Ancak Şike Davası içinde yer alan herkesin durumunun aynı olmadığı, PFDK’nın bazı isimlere ağır hak mahrumiyeti cezaları vereceği öne sürülüyor. (HABER MERKEZİ)


FENERBAHÇE CAS DAVASINI GERİ ÇEKTİ

Öte yandan Federasyon Etik Kurulu'nun 'şike yok raporu'  hazırladığının basına sızdığı gün, Fenerbahçe'den dikkat çeken bir hamle geldi. Kulüp, TFF ve UEFA aleyhine CAS'ta açtığı davayı geri çekti.

Fenerbahçe, 3 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan şike ve teşvik soruşturmasının ardından Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesine izin verilmemesi nedeniyle CAS'a gitmişti.

Kulüp, UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu aleyhine 45 milyon Avroluk tazminat davası açmış, iki kez ertelenen davanın 18 Haziran'da görüleceği duyurulmuştu.

Bugün 'şike' süreciyle ilgili iki önemli gelişme yaşandı. TFF Etik Kurulu'nun ikinci raporunda 'şike yok' tespitinin yapıldığı ileri sürülürken, ikinci gelişmenin kaynağı Fenerbahçe Kulübü oldu. Sarı lacivertli kulüp, CAS'ta açtığı davadan feragat ettiğini duyurdu.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ndeki (CAS) davanın geri çekildiğinin borsaya bildirildiği yazıda, ''Fenerbahçe Spor Kulübü ve Şirketimiz adına, UEFA'ya ve TFF'ye karşı CAS'ta açılmış olunan davadan feragat edilmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunulur'' denildi.

www.evrensel.net