21 Nisan 2016 18:47

PTT'de protokol cinayeti

PTT Genel Müdürlüğü Bilişim Daire Başkanlığı’nda çalışırken kalp krizi geçiren Oktay Karğı’nın ölümünün ardından skandallar zinciri çıktı.

PTT'de protokol cinayeti

Paylaş

PTT Genel Müdürlüğü Bilişim Daire Başkanlığı’nda çalışırken kalp krizi geçiren Oktay Karğı’nın ölümünün ardından skandallar zinciri çıktı: İşyeri hekimi sadece sabah çalıştığı için ilk müdahale yapılamadı, makam asansörlerine binilemediği için bekledi, ambulans vaktinde gelmedi, Karğı’nın kurum araçlarıyla hastaneye götürülmesine izin verilmedi...

PTT’de örgütlü Haber-Sen yaptığı açıklama ile “yaşam hakkının ihlaline sebep olan bu ihmalleri yapanlarla gerekli önlemleri almayan tüm yöneticiler hakkında gerekli soruşturmanın başlatılarak hak ettikleri cezaların verilmesi” çağrısında bulundu.

KESK’e bağlı Haber-Sen’den yapılan açıklamaya göre PTT Genel Müdürlüğü’nde çalışan Oktay Karğı dün öğlen saatlerinde genel müdürlüğün 6. katında kalp krizi geçirdi. İddiaya göre genel müdürlük binasında işyeri hekimi sadece sabahları çalıştığı için Karğı’ya zamanında müdahale edilemedi.

ÖNCE ASANSÖR SONRA ARAÇ

Yakın çevresinde çok sayıda hastane bulunan genel müdürlüğe ambulans çağrıldı. Ambulansın gecikeceği anlaşılınca mesai arkadaşları kendi imkanlarıyla Karğı’yı hastaneye götürmeye karar verdi. Ancak genel müdürlükteki 4 asansörden 2’si o esnada “makam asansörü” olarak kullanıldığı için Karğı asansör başında bekletildi. Tesadüfen bir kişinin 6. katta inmesi sonucu duran asansöre bindirilen Karğı, bu asansörle birlikte önce 9. kata çıkıp daha sonra çıkış katına indirilebildi. Arkadaşları, ambulansın gecikmesi sebebiyle genel müdürlükteki kurum araçlarından biriyle Karğı’yı hastaneye götürmek istedi, ancak izin verilmedi. Bunun üstüne yoldan bulunan bir ticari taksiyle Karğı Numune Hastanesine taşındı. Karğı, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

ÇALIŞAN HAYATININ ÖNEMİ YOK

800’ü aşkın kişinin çalıştığı Genel Müdürlük hizmet binasında tam zamanlı bir hekim bulunmadığı belirtilen Haber-Sen açıklamasında, sadece öğle saatine kadar çalışan işyeri hekiminin ise görevinin reçete yazmakla sınırlı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, asansör konusunda yaşanan sıkıntı ve kurum araçlarıyla hastanın taşınmasına izin verilmemesi nedeniyle Karğı’nın yaklaşık 7-8 dakika kadar geç hastaneye ulaştırıldığı iddia edildi. Kalp krizi vakalarında saniyelerin bile hayati önemi olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Sendika olarak yıllardır ifade ettiğimiz gibi PTT’de çalışanların emeklerinin ve hayatlarının yöneticiler nezdinde hiçbir önemi yoktur. Maalesef bu olayda da aynı aymazlık ve çalışanları önemsemeyen tutumun da katkısıyla bir insan hayatını kaybetmiştir. Hastanelere bu kadar yakın olan Genel Müdürlük binasına dakikalarca ambulansın gelmemesi ise sağlık sisteminin içinde bulunduğu acizliği bir kez daha göstermiştir. Açıkça yaşam hakkının ihlaline sebep olan bu ihmalleri yapanlar ile gerekli önlemleri almayan tüm yöneticiler hakkında gerekli soruşturmanın başlatılarak hak ettikleri cezaların verilmesini ve ailenin tazminat davası açması halinde her türlü hukuksal desteği vereceğimizi kamuoyuna duyururuz.” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Dünyanın fanzini’ İstanbul’da

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa