21 Nisan 2016 18:24

Dersim ‘38; Unutturma, yüzleş

Dersim Katliamı’nın 78. yılında Dersim Belediyesi Unutturmak değil yüzleşmek; soykırım tanınsın ve Dersim’i Yeniden İnşa Edelim' konferansı düzenliyor

Dersim ‘38; Unutturma, yüzleş

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim Katliamı’nın 78. yıl dönümü vesilesiyle Dersim Belediyesi tarafından ‘Unutturmak değil yüzleşmek; soykırım tanınsın ve Dersim’i Yeniden İnşa Edelim’ başlığıya bir konferans düzenlenecek. 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan konferansa akademi, hukuk, siyaset alanlarının yanı sıra katliamın tanıklarınından konuşmacılar katılacak.

1938 Dersim Tertelesi için bu yıl geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek. ‘Unutturmak değil yüzleşmek; soykırım tanınsın ve Dersim’i Yeniden İnşa Edelim’ adı altında yapılacak olan konferansın proğramı açıklandı. HDP Dersim Miletvekili Alican Önlü, Dersim Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Ali Bul ve NurhayatAltun’un katıldığı açıklamada konferansa katılım çağrısı yapıldı. Açıklamada konuşan Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun, 1937-38 Tertelesinin üzerinden 78 yıl geçmesine rağmen acıların halen taze ve yaraların kanadığını ifade etti. Yaraların sarılması, Dersim’in tarihsel, kültürel ve coğrafik olarak yeniden inşa edilmesi için geçmişe sahip çıkılması gerektiğini belirten Altun, katliamın anlam ve önemine uygun şeklide kent merkezinde anma ve aynı amaçla konferans düzenleneceğini söyledi. 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan konferansa katılım çağrısında da bulunan Altun, “Dersimli aydın, akademisyen, yazar, gazeteci, hukukçu, tarihçileri Dersim Tertelesi’nin tanınması ve yüzleşmenin sağlanması için katkı sunmaya çağırıyoruz” dedi.

4-5 Mayıs’taki konferansın programı şöyle;

4 Mayıs
* Sabah erken ilk olarak  kemikleri ailelerine teslim edilen Canan ve Baran ailelerinin Xozat Axuçan köyünde kemiklerin defin edilecek.

* Kent merkezinde bulunan Seyid Rıza Meydanı’nda anma ile resmi program başlayacaktır. 

* Yine aynı gün katliam yerleri ziyaret edilecek ve anıtların yapılması için kazma vurulacaktır

* Saat 15.00’te “Unutturmak değil yüzleşmek; soykırım tanınsın ve Dersim’i Yeniden İnşa Edelim!”  başlığı altında 1937-38 konferansının ilk oturumu Dersim Düğün Salonu’nda başlayacaktır.

* Akşam ise  kent merkezinde ve İlçelerde ışıklar kapatılılarak ‘XereMerdo’ (Ölülerin hayrı için) çıralar yakılıp, dualar edilecek.

5 Mayıs

* Saat 09.00’da başlayan konferans saat 18.30’da son bulacak. Konferansın sonunda “Şîwarane 1937-38 Vami’  başlığı altında sanatçılar Dersim 1938 ağıtlarını söyleyecek.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hindistan'ın nüfusu Çin'i ne zaman geçecek?

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa