Eskişehir'de 1 Mayıs Sıhhiye'de kutlanacak

Eskişehir'de 1 Mayıs Sıhhiye'de kutlanacak

Eskişehir’de 1 Mayıs Tertip Komitesi Adalar’da basın açıklaması yaparak Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak olan 1 Mayıs'a katılım çağrısında bulundu

Eskişehir’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den oluşan Tertip Komitesi Adalar’da basın açıklaması yaparak Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak olan 1 Mayıs kutlamasına katılım çağrısında bulundu.

Komite adına açıklama yapan Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Ahmet Arı, 1 Mayıs’ın sermayenin baskı ve dayatmalarına karşı, güncel taleplerini dile getirip mücadele bayrağını yükseltme günü olduğunu söyledi. Korku ve baskı ile 1 Mayıs kutlamalarına gölge düşürmeye çalışanlara izin vermeyeceklerini vurgulayan Arı, “Düşmanlık tohumlarının ekildiği bir dönemde işçi sınıfının tüm kazanılmış haklarına yönelik saldırı artıyor. Esnek çalışma biçimleri, işçi simsarlığı olan kiralık işçi büroları ve kıdem tazminatımızın gasp edilmesi gündemde” dedi.

Tüm Eskişehir halkını Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak olan 1 Mayıs’a davet eden Arı, “Soma’da, Ermenek’te, Davutpaşa’da, Torunlar’da iş cinayetlerine kurban giden binlerce işçi adına, iş cinayetlerine son vermek için, iş güvencemize, kıdem tazminatımıza sahip çıkmak, işçi simsarlığını durdurmak için, bağımsız yargı, özgür medya, özgür bağımsız demokratik üniversite için, halkları birbirine düşman eden egemen zihniyete karşı işçi sınıfının evrensel kardeşliğini göstermek için alanlardayız” dedi.

Türk-İş ise daha önce yaptığı açıklamada ülkenin içinde bulunduğu savaş koşullarını gerekçe göstererek Eskişehir’de bu yıl kutlama yapmayacağını belirtmişti. 1 Mayıs’ta Atatürk Anıtı’na çelenk koyacağını ve şehitlikte dua okuyacağını açıklayan Türk-İş’e birçok çevreden eleştiri gelmişti. (Eskişehir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Nisan 2016 17:46
www.evrensel.net