Mersin Üniversitesi’ndeki cadı avına mahkeme 'dur' dedi

Mersin Üniversitesi’ndeki cadı avına mahkeme 'dur' dedi

Barış bildirisine imza attığı için Mersin Üniversitesi’nden atılan Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Şener’in açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Mersin 2. İdare Mahkemesi, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı barış bildirisine imza attığı için Mersin Üniversitesi’nden atılan Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Şener’in açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararında, ‘rektörlüğün böyle bir takdir yetkisi yoktur’ ifadesi yer aldı. 

Mersin Üniversitesi’nde görev yapan Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Şener ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı barış bildirisine imza attıktan sonra Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından işten çıkarılmıştı. Rektörlük işten çıkarma gerekçesi olarak, Şener’in sözleşme yenilenmesiyle ilgili evrakların rektörlüğe geç ulaştırılmasını göstermişti. 

MAHKEME: REKTÖRLÜĞÜN TAKDİR YETKİSİ YOK. 

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mustafa Şener’in açtığı davada kararını verdi ve rektörlüğün kararı hakkında yürütmenin durdurulmasına hükmetti. Mahkeme kararında ‘Rektörlüğün böyle bir takdir yetkisi yoktur’ ifadesi dikkat çekti. Karar uyarınca Mustafa Şener’in 30 gün için işine iade edilmesi gerekiyor. 

‘DAYANIŞMA İLE BU ZORLU SÜRECİ AŞACAĞIZ’ 

Kararı değerlendiren Mustafa Şener, “Sonuçta zaten haklıydık. Çok saçma gerekçeyle işten atmışlardı. Bu karar ülkemizde can çekişiyor da olsa hukukun hala biraz işlediğini gösteriyor ve biraz umut veriyor. Umarım diğer arkadaşların davalarında da benzer bir karar çıkar” dedi. Bildiriye imza attıkları için tutuklanan akademisyenlerin ilk duruşmasın yarın olduğunu hatırlatan Şener “Yarın da tutuklu arkadaşlarımızın mahkemesi var. Onları da alacağız, hep birlikte dayanışma ole bu zorlu süreci aşacağız” şeklinde konuştu. (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net