Hak ihlali başvurusunda Valilik ve AKP aynı tutumu aldı

Hak ihlali başvurusunda Valilik ve AKP aynı tutumu aldı

Giresun İl İnsan Hakları Kurulu, engelli mahpus abisi ve babası ile farklı cezaevlerinde tutulan mahpusun hak ihlaline uğradığına karar verdi.

Giresun İl İnsan Hakları Kurulu, yüzde 48 engelli olan, kendisi gibi mahpus abisi ve babası ile farklı cezaevlerinde tutulan mahpusun hak ihlaline uğradığına oy çokluğuyla karar verdi.

Sözkonusu mahpusun hasta olan annesinin yol nedeniyle üç ayrı cezaevinde bulunan yakınlarını ziyaret edemediğine ilişkin başvuruya yönelik oylamada sadece Valilik, AKP, Giresun Belediyesi ve Türk Ocakları temsilcisinin “hak ihlali olmadığı” yönünde oy kullanması dikkat çekti. 

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden (CİSST/TCPS) yapılan açıklamaya göre, Giresun İl İnsan Hakları Kurulu, derneğin konuya ilişkin başvurusunu karara bağladı. Durumun "tutuklu ve hükümlü hakkı kapsamında hak ihlali olduğuna oy çokluğuyla” karar veren Kurul toplantısında aynı zamanda Kurul Başkanı olan Vali Yardımcısı’nın hak ihlali olmadığı yönünde oy kullanması dikkat çekti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net