Evrensel, Cumhuriyet ve emekçilere soruşturmaya tepki

Evrensel, Cumhuriyet ve emekçilere soruşturmaya tepki

Adana'da, Ankara 10 Ekim katliamı ile ilgili belgeleri haber yapan Cumhuriyet, Evrensel ve katliamı kınayan emekçilere soruşturmalara tepki.

Ankara 10 Ekim katliamı ile ilgili belgeleri haber yapan Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Kemal Göktaş ile gazetemiz Ankara temsilcisi Cem Gurbetoğlu ve Tamer Arda Erşin hakkında soruşturma açılmasını ve son günlerde Adana’da barış talebine yönelik soruşturma furyasına aralarında İHD, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve ÇYDD’nin bulunduğu kurumlar tepki gösterdi. Kurumlar adına basın açıklamasını İHD MYK Üyesi Sema Peynirci okudu. 

Sorumlular hakkında soruşturulma açılması için bulunulan şikayetin “yapılan şikayetlerin, şikayetçilerin kişisel kanaatleri olduğu ve bu yönde somut bir bilgi, belge ve delilin olmadığı” gerekçesi ile reddedildiğini hatırlatan Peynirci, Şimdi soruyoruz,  Artık somut bir belge var. Üstünü örtmeye çalıştığınız müfettiş raporlarında ihmal açıkça ortada. Ama sizler buna rağmen yine ihmali olanları değil bu defa da doğrunun, adaletin arayışı içinde olan ve sadece gazetecilik görevlerini yapan 3 gazeteci hakkında soruşturma açtınız” dedi.

Kamuoyunu bilgilendirme görevi olan gazetecilerin sorularına cevap verme yerine gazetecilerin yargılanması ve barış ve demokrasi isteyenleri soruşturulmasının katliamın sorumlularını aklamayacağını dile getiren Peynirci, “Risk varken mitinge neden izin verildi, miting izin saati neden değişti, neden ek tedbir alınmadı, polis gar alanında neden yoktu, neden sadece polise uyarı yapıldı, eşgali belli olan zanlılar neden yakalanmadı?” diye sordu. 

DOSYADAKİ GİZLİLİK KALDIRILSIN

Basın açıklamasına katliamda hayatını kaybeden Emek Partisi üyesi Dilan Sarıkaya’nın annesi Nesligül Sarıkaya da katıldı. Gerçek faillerin ortaya çıkarılmasını isteyen Sarıkaya, dosyadaki gizlilik kararının bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net