21 Nisan 2016 10:40

Ergenekon davasını da sıfırladılar

Yargıtay, Ergenekon davasında delillerin toplanmasında hukuka aykırılık gördü ve hükmü usul ve esas yönünden bozdu.

Ergenekon davasını da sıfırladılar

Paylaş

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007’de 27 el bombası ele geçirilmesiyle başlayan 275 sanıklı Ergenekon davasında hükmü usulden ve esastan bozdu.Yargıtay, ‘Deliller hukuksuz, örgütün kanıtı yok’ dedi. Ergenekon davasının birey olarak tek müdahili olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı davanın en başından beri usulsüz, hukuka uygun olmayan delillerle yürütüldüğünü belirterek, bunun gerçek çetelerin üzerinin örtülmesi için yapıldığını söyledi. 

‘Ergenekon davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 275 sanıklı davada hükmü usulden ve esastan bozdu. Yargıtay, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un, Yüce Divan’da yargılanması gerektiğine karar verdi ve bunu bozma gerekçesi yaptı. Yargıtay, Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil ortaya konulamamasını da esastan bozma gerekçesi yaparak, “Ergenekon adında bir terör örgütü yoktur” dedi. Daire, hukuka aykırı dinlemeler, gizli tanık beyanları, MİT mensuplarının izinsiz dinlenmesi, aramaların hukuka aykırı yapılması gibi usul gerekçelerinin hepsini de bozma nedeni saydı. Yargıtayın kararıyla 9 yıllık dava süreci sonuçlanmış oldu.

Daire Başkanı Eyüp Yeşil, yerel mahkemenin oluşumu nedeniyle bozma kararı verdikleri için beraat kararlarını onaylamadıklarını da açıkladı.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Emekli Orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız, Veli Küçük, Levent Ersöz ile Yalçın Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın da aralarında olduğu 275 sanıklı Ergenekon davasının 6 Ekim 2015’te Yargıtay 16. Ceza Dairesinde başlayan temyiz duruşmaları, 28 Ekim 2015’te tamamlandı. Ergenekon davası temyiz duruşması, Yargıtay tarihinde, 17 oturumun yapıldığı Balyoz Planı davasından sonra en uzun süren duruşma oldu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, duruşmalı temyiz isteyen sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ardından Ergenekon davasıyla ilgili kararı 21 Nisan 2016’da açıklayacaklarını belirtmişti.  
ASIL SUÇLULARI ÖRTBAS İÇİN HUKUKSUZ DELİLLERLE YÜRÜTÜLDÜ

Gazetemize konuşan, Ergenekon davasının birey olarak tek müdahili olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı dava sürecinin hukuksuzluklarla ilerlediği bir çok usulsüz delil toplandığını ve uzun tutuklama süreçlerinin de usulsüz olduğunu söyledi. Fincancı şöyle dedi: Hukuka aykırı delillerle, hukuksuz tutuklamalarla, davanın düşmesi için hazırlık yapılmış oldu. Gerçekten bu işte sorumlu olanlar da aklanmış oldu. O yüzden ben bu hukuksuzluklarla asıl sorumluların gizlenmesi için böyle bir yol izlendiğini düşünüyorum. Çünkü sorumlu olanlar var. Hukuka uygun yargılamalar gerçekleşseydi bu işte sorumlu olanların da suçları kanıtlanmış olurdu ve hukuka uygun delilerle yargılanmış ve cezalandırılmış olurdu. Bu hukuka uygun olmayan işler nedeniyle gerçek sorumlular ve suçlular da aklanmış oldular. Hukuka uygun olmayan delillerle bu davayı karartmış oldular. Dolayısıyla 9-10 yıl, bütün toplumu oyalayarak bu çeteleşmenin el değiştirme sürecini yaşattılar gizlice. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Hukuka aykırı işlemler gerçek çetenin gizlenmesi için yapıldı. Ahmet Şık ve Nedim Şener bu davaların içine dahil edilerek davayı sulandırmaya kalkışmadılar mı. Asıl suçluları örtbas için orta oyunu oynandı hepimizin gözü önünde. O kadar insanı öldürmüş köyleri yakmış insanların açık kanıtları varken, başka davalarla hukuka aykırı işlerle onların da gerçek suçları örtbas edilmiş oluyor maalesef. (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Manavgat'ta beton mikseri 3 çocuğa çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Sorumlular yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa