BM, Akdeniz'de mülteci faciasını doğruladı

BM, Akdeniz'de mülteci faciasını doğruladı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, İtalyan yetkililerin iki gün önce bir mülteci gemisinin battığı yönündeki haberini doğruladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, İtalyan yetkililerin iki gün önce bir mülteci gemisinin battığı yönündeki haberini doğruladı. İçinde 500'den fazla mülteci bulunan geminin Libya ile İtalya arasında battığı belirtildi. 

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle'nin haberine göre, tekneden kurtulan 41 kişinin Yunanistan'ın Kalamata Adası'na ulaştığını kaydeden BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami, kurtulanların Somali, Etiyopya ve Sudanlı olduğunu ve bu kişilerle görüştüklerini ifade etti. Sami, sağ kurtulan mültecilerin anlatımları doğrultusunda, Libya'nın Tobruk Limanı yakınlarından kalkan ve Avrupa'ya doğru yola çıkan teknede arıza yaşandığını vurguladı. 

Olayın Akdeniz'de Libya ve İtalya arasında meydana geldiğini dile getiren BM sözcüsü Sami, insan kaçakçılarının denizin ortasında mültecilerden daha büyük bir gemiye binmelerini istediğini ve bu sırada teknenin yığılma ve şiddetli sallantı sonucu battığını tahmin ettiklerini kaydetti. Sami, bazı mültecilerin küçük bir bota binerek kurtulmayı başardıklarını sözlerine ekledi. (CİHAN)

 

www.evrensel.net