HDP mitingine gittiği  için CHP’den atıldı

HDP mitingine gittiği için CHP’den atıldı

EGEÇEP Eş Dönem Sözcüsü Turgut İnel HDP'nin barış mitingine gittiği ve toplantıda HDP'li vekillere 'hoş geldiniz' dediği için CHP'den ihraç edildi.

Sevim GÜNGÖR
İzmir

EGE  Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Eş Dönem Sözcüsü ve Güzelbahçe Kültür, Çevre ve Güzelleştirme Derneği (GÜL-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut İnel, HDP’nin barış mitingine gittiği ve seçim çalışmaları sırasında bir toplantıda HDP’li vekillere ‘Hoş geldiniz’ dediği gerekçe gösterilerek CHP’den ihraç edildi. CHP’nin tüzüğünde, ‘Parti adaylarına karşı veya başka parti adaylarından yana açık veya gizli çalışmak’ içerikli 70/A maddesine dayandırılıyor.

2009 yılında Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasından sonra CHP’ye üye olduğunu anlatan İnel, üye olduktan sonra CHP’nin emek ve demokrasi adına yaptığı her türlü etkinliğe katıldığını söyledi. 2012 yılında ise Güzelbahçe’de bulunan GÜL-DER’in yönetimine girerek ekoloji mücadelesi vermeye başladığını ifade eden İnel, Güzelbahçe’de yapılması planlanan mezbahayla ilgili CHP’li belediye ile derneğin ters düştüğünü söyledi. Mezbaha projesinin açtıkları dava sonucu iptal edilmesi üzerine 2014 yerel seçimleri öncesinde CHP’li belediyenin GÜL-DER’i hedef aldığını aktaran İnel, derneğin belediyeye ait binadan zorla çıkartıldığını ifade etti.

HDP’LİLERE HOŞ GELDİN DEMEK SUÇ SAYILDI

CHP ilçe yönetiminin ve belediyenin AKP’li, MHP’li ve HDP’li adayların dernek binasına gelmesinden rahatsızlık duyduğunu belirten İnel, “Sadece kendi görüşlerinin temsil edildiği bir dernek yönetimi kurmak istediler ve bizi yönlendirmeye çalıştılar. ‘Sen belediyenin binasında bulunuyorsun dikkat et’ diyerek derneğimizin elektriğini ve suyunu kestiler” dedi. İnel, “Seçim toplantısında ben HDP’li adaylara ‘Hoşgeldin’ dedim diye eleştirildim ve ilçe başkanı bana ‘Sen benim olduğum yerde HDP’lilerin yanına gidemezsin’ şeklinde tepki verdi. Ben her siyasi partiden insanla görüşürüm, ortak bir sorun etrafında ekoloji mücadelesi için konuşurum” dedi.  

‘MİTİNGE KATILMAK İHRAÇ SEBEBİ’

7 Haziran seçimlerinden önce HDP’nin emek, demokrasi ve insan hakları bağlamında gerçekleştirdiği mitinge katıldığını söyleyen İnel, “Burada fotoğrafımı çekmişler ve dosyaya belge diye koymuşlar. Bana sorduklarında ‘Evet eşimle beraber gittim’ dedim. Ellerindeki belgeler bunlar. Bir mitinge katılmak, iki milletvekiline hoş geldin demek. AKP’li Bakan Veysel Eroğlu ile görüştüğümüz zaman bunu sorun haline getirmediler ama HDP’liler ile görüştüğüm zaman hemen gündem haline geldi. Böyle bir durum sosyal demokrat bir yapıyla nasıl bağdaşır? Tüm bunların altında yatan şeyin CHP ilçe yönetimi ile yaşadığımız çevre konusundaki fikir ayrılığı ve yönetimin olaylara ırkçı, şoven bakış açısı olduğunu düşünüyorum” dedi.

CHP İLÇE BAŞKANI: PARTİ SUÇU İŞLEDİ

Konuyla ilgili telefonla görüştüğümüz CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Kazım Çam, Turgut İnel’in GÜL-DER başkanı kimliğini yok saydığını söyledi ve barış mitingine katılmanın parti suçu olduğunu iddia etti. Çam şunları söyledi “Partilerin tüzükleri, programları var. Bir partiye üye olan insan seçim zamanı kendi partisini bırakıp başka partiye açık açık destek verdiğinde parti suçudur. Ben tüzüğü uyguladım, disipline sevk ettim. Birisi bir partiye üye oldu diye başka partinin adayını destekleyemez diye bir şey yok ama istifa eder, gereğini yapar. Üye olan insan partisi için çalışır. Bu arkadaşımız parti suçu işlediği için biz ilçe yönetimi olara gereğini yapmak zorunda idik”.  

www.evrensel.net