21 Nisan 2016 00:13

Karaman'daki istismar davasına dair hükümetten ilk açıklama

Karaman'da görülen cinsel istismar davasına dair hükümetten ilk açıklama, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi.

Karaman'daki istismar davasına dair hükümetten ilk açıklama

Paylaş

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Trabzon'a giden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Karaman'daki cinsel istismar davasında verilen cezayı değerlendirdi.

Bozdağ şunları söyledi:

“Mahkemenin verdiği kararı ben de basından takip ettim. İlk duruşmada biten davada mahkeme herhangi bir indirime gitmedi. Karaman’da yaşanan çok önemli, çok çirkin ve kabul edilemez bir olay. Bu olay karşısında elbette herkes gibi hepimizin duyarlı olmasında fayda var. Türkiye’de benzer hadiselerin bir daha yaşanmaması için de hepimizin alınması gereken tedbirler konusunda hassasiyet göstermesi gerekiyor. Yargının verdiği karar somut bir olaya ilişkin bir karardır. Ama bu kararın ortaya çıkması ve aldığı ceza bundan sonra benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır. Ama sadece cezaların caydırıcılığı yetmez. Toplumsal bilincin de yüksek olması da son derece büyük önem arz etmektedir. Trabzon’dan bir kere daha ifade etmek isterim ki, 'kol kırılır yen içinde kalır' anlayışıyla suçlar, ahlaksızlıklar, çirkinlikler konusunda suskun kalmamalıyız. Kim yanlış yapmış, suç işlemişse, böylesine çirkin bir eylemde bulunmuşsa bunları mutlaka hukuka teslim etmeliyiz. Yargıya çıkarmalı, hesap vermesini sağlamalıyız ki bu tür ahlaksızlar, böyle hadiselerin gizli kalmasından cesaretlenerek yeni ahlaksızlıklar, yeni suçlar işlemesinler. Bu tür konularda işin üzerini açmaya, hukuka ve yargıya bu tür ahlaksızlık suçları işleyenleri çekinmeden teslim etmeye ihtiyacımız var. Umarım böyle hadiseler bir daha olmaz. Ama olduğu zaman da mutlaka işin üzerini açmak ve hukuka hesap vermesini sağlamak hepimizin üzerine düşen vazifedir. Ayrıca da bu tür hadiselerin yaşanmaması için de pek çok başka tedbirleri elbette hükümet olarak ve aileler olarak almamız gerekir.”

MAHKEMENİN TAKDİRİDİR

Yargılanmada davanın kısa sürmesini de değerlendiren Bakan Bozdağ, “Bu mahkemenin takdiridir. Mahkeme dosyayı tekamül etmiş olduğu zaman böyle bir karar verebilir. Hepimiz mahkemenin bu kararına saygı duymalıyız” diyerek açıklamasını tamamladı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Torku Konyaspor'un ismi değişiyor

SONRAKİ HABER

Çanakkale depremi nedeniyle İstanbul'da çatlak oluşan bina boşaltıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa