Tam gününe denk geldi!

Tam gününe denk geldi!

Koza Altın şirketinin Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven hakkında açtığı tazminat davasının Yargıtay duruşması 5 Haziran Dünya Çevre Gününde yapılacak. Kozak Yaylasında yapılmak istenen altın madenciliğine karşı, Özgüven’in çevreyi koruma kaygısı ile söylediği sözlere altıncı şirket tarafından

Özer Akdemir

Davanın Yargıtay duruşmasının 5 Haziran Dünya Çevre Gününe denk gelmesi yaşam savunucuları tarafından “tam gününe dek geldi” sözleriyle değerlendirildi.  Öte yandan KOZA Altın şirketinin Kozak’ta işletmek istediği altın madenlerinden birisinin iznin yürütmesi durduruldu.

Kozak Yaylası’nda açılmak istenen altın madeni ocakları ile ilgili 26 Ekim 2009 tarihinde Bergama Belediyesi’nde yapılan toplantıda Dikili Belediye Başkanı siyanürle yapılmak istenen altın madenciliğini eleştirmişti. Özgüven konuşmasında şunları söylemişti;  “…günlük küçük menfaatler için geleceğinizi yok etmeyin, siyanürle altın çıkarmak çok eski yıllara dayanıyor, bu yöntemle Ovacık’ı talan ettiler, Şimdi Kaz Dağları ve Kozak Yaylası’nda bunu yapmak istiyorlar, yoksul halkımızın elinden sahip oldukları değerleri alıyorlar, altınla zehirliyorlar, suyu özelleştiriyorlar. Şimdi de havayı özelleştirmeye çalışıyorlar. Oksijen deposu Kaz Dağları ve Kozak Yaylası’nda altın arama faaliyetleri ile insanımızın oksijenini yok etmeye çalışıyorlar, onların Allahı para, parayı da kendileri için istiyorlar, köylerde birkaç kişiye iş vererek kendilerine fedai tutmak istiyorlar, onların bu oyunlarına gelmeyelim, el birliği içinde en doğal hakkımız olan yaşam hakkımızı savunalım…”

'ÇEVRENİN KİRLENECEĞİ ŞÜPHESİZ'

KOZA Altın Şirketi Özgüven’in bu konuşmasında şirketin kişilik haklarının ağır biçimde ihlal edildiği iddiası ile 20 bin TL.lik manevi tazminat davası açmıştı. Şişli 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava reddedilirken mahkeme kararında”...altın madeninin işletilmesi sırasında çevre kirliliğinin oluştuğu genel bir kabuldür. Kozak Yaylasındaki işletme sırasında da çevre kirliliğinin oluşacağı, halkın kullanacağı suyun kirleneceği şüphesizdir...” cümlesi kurulmuştu.

Altıncı şirketin bu kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay 4.Hukuk Dairesi temyiz duruşmasının günün 5 Haziran 2012 olarak belirledi. Dünya Çevre Gününe denk gelen tarih, yaşam savunucuları tarafından davanın çevreyi koruma kaygısı ile söylenmiş sözlere açılması nedeniyle oldukça anlamlı olarak nitelendirildi. Yaşam savunucuları 5 Haziran 2012 Dünya Çevre Gününde Ankara’daki duruşmada olmayı ve Ovacık Altın Madenini, Kozak Yaylası’nı Ankara’nın gündemine taşımayı planlıyorlar.

KOZA’YA KOZAK’TAN KÖTÜ HABER

Öte yandan, KOZA Altın Şirketinin Kozak Yaylasında bulunan Çağlan köyünde işletmek istediği altın madeni ile ilgili almış olduğu ÇED olumlu raporunun yürütmesi durduruldu. İzmir Bölge İdare Mahkemesi kararında yapılan bilirkişi incelemesi raporunda belirtilen madenciliğin bölgede yaratacağı tahribata vurgu yaparak, telafisi güç zarar olacağı gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi. Şirketin bilirkişi incelemesi sırasında yapmış olduğu “ruhsattan vazgeçtik” açıklamasına davanın geri çekilmediği gerekçesi ile itibar etmedi. Kozak Yaylasında KOZA şirketince işletilmek istenen bir diğer altın madeni olan Yukarıbey Gelintepe madeninin bilirkişi incelemesi de 22 Haziran 2012 tarihinde yapılacak. Bölge Kozak Yaylasının kalbi olarak nitelendirilirken, KOZA şirketinin yörede mandıracılık, fıstık çamı işleme fabrikası, turistik kafe gibi yatırımlara yönelmesi çevre örgütleri tarafından “halkı etkileme, madenlere itirazı önleme girişimleri” olarak yorumlanıyor. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net