20 Nisan 2016 17:13

Obama Riyad’a gitti

ABD Başkanı Barack Obama, ABD-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesine katılmak üzere gittiği Riyad’da Suudi Kralı Selman ile ikili görüşme yapacak.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, ABD-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesine katılmak üzere gittiği Riyad’da Suudi Kralı Selman ile ikili görüşme yapacak. 

ABD yönetimi, önemli müttefiki olarak kabul ettiği Suudi Arabistan ile bölgesel bir çok konuda ayrı düşmeleri sebebiyle ikili ilişkilerinde soğuk rüzgarlar esiyor. Riyad yönetimi İran ile nükleer anlaşma sonrası bölgedeki İran’ın nüfuzunun artmasından endişe ediyor. Suudi Arabistan Suriye’den sonra Yemen’de de karşı cephelerde olduğu İran ile ABD yakınlaşmasından oldukça rahatsız.  Suudi Arabistan, Beşar Esad’ın bir an önce düşürülmesini isterken, Washington önceliğin IŞİD ile mücadele olduğunu belirtiyor, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden daha etkin destek istiyor. 

Son olarak ABD kongresinden, Suudi Arabistan’ın 11 Eylül olaylarında rolü olduğunu vurgulayan ve yargı yolunu açacak olan yasa tasarısının gündeme gelmesi gerilimi tırmandırdı.

Suudi Arabistan’ın eğer kongre yasayı geçirirse elindeki 750 milyar dolar değerindeki FED tahvilleri ve bonoları satma ve dünyadaki dolar fiyatını düşürme tehdidinde bulunmuştu. Beyaz Saray ise Obama’nın tasarıyı reddedeceğini açıklamıştı. 

Obama’nın Kral Selman ile görüşmesinde tüm bu konuların masada olması bekleniyor. (CİHAN)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Times: : ‘Sınırdaki Türk askeri Suriyelileri öldürüyor’

SONRAKİ HABER

Resmi kurumu seçim kampanyasında kullanan İspanya Başbakanı Sanchez'e para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...