20 Nisan 2016 17:01

Encü: Silopi’de çatışma yok, yasak sürüyor

HDP'li Ferhat Encü, Silopi'de çatışma olmamasına rağmen sokağa çıkma yasağının devam etmesinin amacının ‘kamulaştırma’ kararı olduğunu söyledi

Paylaş

Silopi’de sokağa çıkma yasağı 16. günü geride bıraktı. Top atışlarıyla 8 sivilin katledildiği ilçede, bulunan HDP Milletvekili Ferhat Encü, kentte hiç çatışma olmamasına rağmen sokağa çıkma yasağının devam etmesinin tek amacının ‘kamulaştırma’ kararı olduğunu söyledi . Encü, “İnsanlar yoğun bir mağduriyet yaşıyor. Kamulaştırılan yerlerin tümünün yıkıldığını görüyoruz. Sokağa çıkma yasağı sadece yıkım için uygulanıyor” dedi.

Barbaros ve Zap Mahallelerinde toplam 200 evin iş makineleriyle yıkıldığı ve Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğünden TOKİ’ler bölgesine kadar geniş ve uzun bir cadde açılmaya çalışıldığı bilgisini veren Encü, “Burada insanların itiraz hakları elinden alınıyor. Sokağa çıkma yasağı olmasaydı insanlar kamulaştırma kararlarına hukuki itirazlarda bulunabilirdi. Toplumsal tepkilerini gösterirlerdi. Ancak yasak ile bunu engellemek istiyorlar. İtiraz eden yurttaşları gözaltına alıp, ilçe emniyette cezalandırıyorlar. Belli bir mahalleye değil şehrin tümüne yayılmış bir yasak ve yıkım var” dedi.  Encü, demokratik kurum ve insan hakları savunucularına da çağrıda bulunarak, “Burada insanların mağduriyeti çok fazla. Herkes duyarlı olmalı. İnsan hakları örgütleri buraya gelip çalışma yürütmeli” dedi. (Şırnak/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tutuklama bilançosu ağır: 50 günde 86 kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Tuğba Açıkgöz adlı kadının ölümünde cinayet şüphesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...