20 Nisan 2016 16:44

Sağlık emekçileri yıpranma payı istedi

Sağlık emekçileri, SES Aksaray Şubesinin çağrısıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde “5 yıla 1 yıl hizmet zammı” talebiyle bir araya geldi.

Paylaş

Sağlık emekçileri, SES Aksaray Şubesinin çağrısıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde “5 yıla 1 yıl hizmet zammı” talebiyle bir araya geldi. Sık sık “Yıpranma payını istiyoruz” sloganı atan sağlık emekçileri, “Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri fiili hizmet süresi zammı konusunda Sağlık-Sen ve AKP tarafından yıllardır oyalanmaktadır” sözleriyle hükümete ve Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen’e tepki gösterdi. 

‘EMEKÇİLER OYALANIYOR’

SES Genel Sekreteri Birsen Seyhan, 2016 yılı Eylem Planı ve Sağlık Bakanlığı İhtiyaçlarına Yönelik Kanun Paketi içinde yer alan fiili hizmet süresi zammını hatırlatarak, “Planlanan düzenleme yıllardır fiili hizmet süresi zammı isteyen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini yeniden oyalamaktan başka bir anlam taşımamaktadır” dedi.  Seyhan, şöyle konuştu: “Doktor ve hemşirelerin sadece nöbet kapmsamında yıpranma hakkından yararlandırılması planlanmaktadır. Nöbet tutmayan sağlık çalışanları yararlanamayacaktır. Kesintisiz biçimde nöbet tutulması gerekmektedir. Geçmişte çalışılmış süreler fiili hizmet süresi zammı hesabına dahil edilmeyecektir. Taşeron işçilerin ve intörnlerin sağlıkta şiddet konusunda devletten hukuki yardım almaları ise engellenmektedir.” 

SES ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Sağlık emekçilerinin şiddetle, fiziksel, kimyasal ve biyolojik risklere rağmen hizmet üretmeye çalıştığını söyleyen Seyhan, SES olarak önerilerini sıraladı: “Sağlık personeli için 360 gün çalışma 480 gün, diğer hizmet sınıfına dahil personel için 360 gün 420 gün çalışma olarak kabul edilsin. Yoğun bakım, acil sağlık hizmetleri, ameliyathane, iyonlaştırıcı radyasyonla ve benzer risklerle çalıştırılan sağlık personeli için 360 gün çalışma 540 gün, diğer hizmet sınıfına dahil personel için 450 gün çalışma kabul edilsin. Uzatılmış mesai gibi çalışma biçimleri ile günlük mesai saatleri dışında çalıştırılan sağlık personeli için 360 gün çalışma 510 gün, diğer hizmet sınıfına ait personel için 360 gün, 450 gün çalışma olarak kabul edilsin.”

Seyhan’ın ardından konuşan SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol ise 1 Mayıs öncesinde İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yerel 1 Mayıs kutlamaları yapacaklarını açıkladı.
(İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dostcam işçileri direnişi Gündoğdu’ya taşıyacak

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa