20 Nisan 2016 15:26

Genco Erkal: Seyirci kalmamamız gerekiyor

Usta sanatçı Genco Erkal, ilk kez 50 yıl önce sahnelediği ve kendisiyle özdeşleşen “Bir Delinin Hatıra Defteri” ile Nilüfer’de seyirci karşısına çıktı

Genco Erkal: Seyirci kalmamamız gerekiyor

Paylaş

Usta sanatçı Genco Erkal, ilk kez 50 yıl önce sahnelediği ve kendisiyle özdeşleşen “Bir Delinin Hatıra Defteri” ile Nilüfer’de seyirci karşısına çıktı. Sahnede devleşen usta sanatçı, büyük alkış aldı. Festivalin “Seyirci kalma” başlığına vurgu yapan  Genco Erkal, “Çağdaş bir ülkedeysek seyirci kalmamamız gerekiyor” dedi. 

Nilüfer Tiyatro Festivali’nde, başladığından bu yana her yıl yer alan usta sanatçı Genco Erkal, bu defa  bir  “Gogol üstadı” olarak sahnelediği ve kendisine çok sayıda ödül getiren  “Bir Delinin Hatıra Defteri” ile tiyatro severlerin karşısına çıktı. 

Nazım Hikmet Kültürevi’nde sahnelenen ve biletleri satışa çıktığı ilk günden tükenen oyuna ilgi büyüktü. Salonu tıklım tıklım dolduran izleyiciler,  “Bir Deli’nin Hatıra Defteri”nde Genco Erkal’ı en olgun haliyle  izleme şansı buldu. 

Nikolay Gogol’un yazdığı oyunu, uyarlayan, yöneten ve oynayan Genco Erkal, sahnedeki performansıyla izleyenleri adeta büyüledi. 

Genco Erkal, ilk kez 27 yaşındayken oynadığı  ve kendisiyle özdeşleşen "Bir Delinin Hatıra Defteri"ni 78 yaşında, bu defa en olgun haliyle seyirci ile buluşturdu. 

Gogol’un en sevilen öykülerinden biri olan “Bir Delinin Hatıra Defteri”ni dördüncü kez farklı bir yorumla sahneleyen usta sanatçıyı, seyirciler adeta nefes almadan izledi. 

85 dakikalık tek kişilik oyunun sonunda sahnede adeta devleşen Genco Erkal ayakta alkışlandı. 

5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nin “Seyirci kalma” başlığına da vurgu yapan Genco Erkal, “Ülkemizin temel sorunlarından biri bu. Güya demokraside yaşıyoruz, kimse çıtını çıkarmıyor, oturup susuyor, yani seyirci kalıyor. Oysa mesele demokrasiyse, çağdaş bir ülkedeysek seyirci kalmamamız gerekiyor, heran sesimizi yükseltmemiz, tavrımızı göstermemiz gerekiyor.  Ülkemizde yaşanan tüm haksızlıklara, özellikle kadın cinayetlerine, çocuklara tacize yüksek sesle karşı çıkmamız gerekiyor. Eğer herkes yürekten sesini yükseltse iktidardakiler bu kadar rahat davranamazlar” diye konuştu. (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Rezidans inşaatında vinçten düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa