20 Nisan 2016 14:26

Evrensel’e konuşan Kilisliler: IŞİD belası hep buradan geçti

Günlerdir IŞİD'in attığı roketlerin hedefi haline gelen Kilisliler öfkeli. Evrensel'e konuşan Kilisliler ' IŞİD belası hep buradan geçti' diyor.

Paylaş

Fatma KESKİNTİMUR
İnanç YILDIZ
Kilis

Kilis’e dün sekizinci kez isabet eden roketatar mermileri nedeniyle 3 kişi yaralandı. IŞİD bölgesinden Kilis’i hedef alarak atılan mermiler konusunda tartışmalar sürerken Kilislilerin yaşadığı korku ve tedirginlik, Erdoğan ve AKP iktidarına yönelik tepkileri büyütmüş görünüyor.

Saldırı başladığı anda, zaten iyice boşalmış olan sokak ve caddelerde insanlar, sesin şiddetine göre bir yön tayin etmeye çalışıyor ve sesler kesildiğinde hızla herkes yakınlarını aramaya başlıyor. Bu durumun yarattığı korku ve panik hali, öfkeyi de büyütmüş görünüyor. Patlama sesleri son bulup aradan biraz zaman geçince gazeteci olduğumuzu anlayan herkes sesini duyurmaya çalışıyor. Biz sormadan kendileri soruyor: “Ne olacak bu halimiz?”

‘SAVAŞTA MIYIZ?’

Cumhuriyet Meydanı’nda olduğumuz esnada başlayan saldırının geçmesiyle birlikte biz de hızla hem bilgi almak hem de yaşanan duyguyu gözlemlemek amacıyla cadde esnafıyla konuşmaya başladık. Bir gün önce beş kişinin yaşamını yitirdiği saldırının yaşandığı noktanın çok yakınında işyeri bulunan Ahmet Fakıoğlu ile konuşuyoruz. Fakıoğlu, “İşte bakın ne olduğumuzu bilmiyoruz. Savaşta mıyız şimdi? Dün arkamıza düştü, neredeyse tepemize düşecekti, şimdi başka bir yere. Kilis ne kadar sahipsiz bir memleketmiş. Bıktık artık her gün bu endişeyi yaşamaktan” diyor. 

Aynı işyerinde çalışanlardan Ömer de söze giriyor ve yaşadığı korkuyu anlatıyor: “Her gün eve giderken, sokakta yürürken ‘acaba buraya da şimdi düşer mi’ diye düşünmeden edemiyorum. Evim kentin güneyinde, günlerdir camın önüne gidemiyorum, evin en arka odalarına sığınıyorum.”

CAN GÜVENLİĞİ YOK, GİDİŞLER BAŞLADI

Emlak ofisinde oğluyla birlikte çalışan Ali Can da artık Kilis’te birincil kaygının “can güvenliği” olduğu görüşünde. Kendini güvende hissetmeyince kentten insanların gitmeye yöneldiğini, başta memurlar olmak üzere çok sayıda kişinin buradan taşınma hesapları yaptığını anlatan Can, emlak satışlarına da yansıyan durumu şu sözlerle anlatıyor: “Zaten bir huzursuzluk vardı ama bir haftadır iyice arttı. Örneğin son bir haftada ev satış ilanları çoğaldı. İnsanlar bir an önce kaçmak istiyor buradan.” Saldırıların ne anlama geldiği konusunda ise Can’ın görüşü, “IŞİD ile girilen ilişkide değişiklikler olmuş olabilir. Türkiye’yi cezalandırıyorlar. Her ne olduysa da bu durumun sorumlusu hükümetin Suriye politikasıdır.”

ÜNİVERSİTELİLER DE TERK EDİYOR

Kilis’e üniversite eğitimi için gelen gençlerin ve ailelerinin de oldukça tedirgin olduğunu öğreniyoruz. Kendisi de eğitim amacıyla Kilis’te bulunan Sinan adlı genç, “Aslında öğrencilerin çoğu, tatil edilmesini talep etti ama Rektörlük kabul etmedi. Sınavlar süresince mecbur kalınsa da çoğu arkadaşımız sınavların ardından memleketlerine gitmeye başladı. Ailelerimiz gerekirse kayıt dondurup buradan ayrılmamızı istiyor” diye konuştu.

‘VEBALİ ERDOĞAN’DADIR’

Son saldırıda mermilerin isabet ettiği evin bulunduğu mahalleye doğru gidiyoruz. Çoğunlukla emekçilerin yaşadığı bu semtte kapı önlerinde gruplar halinde oturan kadınlarla konuşuyoruz. Yine aynı soru geliyor: Ne olacak bu halimiz? Şengül Demirbaş adlı kadın mahalleliye seslenerek konuşmaya başlıyor. Sesinde korkudan çok öfke var ve “Böyle oturduğumuz sürece hepimiz öleceğiz” diyor. “Hadi neden yürümüyoruz, neyi bekliyoruz” diye isyan eden Demirbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepkisini dile getiriyor: “Halen ‘Tayyip sen çok yaşa’ diyebilen var mı? Hadi söyleyin, biriniz çıkın söyleyin. Bütün bu yaşananların vebali ondadır.”

‘O KADAR CİDDİ MİYMİŞ?’

Yolumuzu kesen Mevlide Demirbaş da elindeki telefonu göstererek isyan ediyor: “Bakın aradım Valiliği, Başbakanlığı. Başbakanlıktan aldığım cevap, ‘O kadar ciddi miymiş?’ oldu. Ne demek ‘o kadar ciddi miymiş?’ ya, benim torunlarım ‘bomba’ diye oradan oraya kaçıştı. Daha ciddi ne olabilir?” Demirbaş Valilikten de benzer biçimde olayı hafifseyen bir cevap aldığını söylüyor; “bağırmamasını, panik yapmamasını” tembihlemişler. “Benim can güvenliğim yok, neden panik yapmayacakmışım” diyen Demirbaş, “30 yıldır buradayım, şimdi tüm emeğimi yıkıp nasıl gideyim” diye isyan ediyor.     

SAVAŞ HER YERDE EMEKÇİYİ VURUYOR

Mahallenin kahvesinde oturuyoruz. Orada da benzer isyan cümleleri sıralanıyor hemen. Yaşça ileri bir vatandaş, “Zenginler kulübünün kararları uygulanıyor. Olan da buradaki emekçi halka oluyor” diye giriyor söze. Etrafımızda toplananların hepsi, zar zor geçinen emekçiler. Bu saldırılarla birlikte işlerin iyice durduğunu söylüyorlar. Fırıncı olduğunu belirten birisi durumun ciddiyetini anlatıyor: “En önemli gıdadır ekmek değil mi? Şimdi bu panik oldu ya gelin görün birkaç gün ekmek bile çıkaramayacağız.” Ardından sıralanıyor, “İnşaat sektörü tamamen durdu, boş geziyoruz”, “Bahçelerimiz var korkudan sulamaya gidemiyoruz.”

‘IŞİD BELASI HEP BURADAN GEÇTİ’

Kahvedekiler de bugün yaşananların aslında birkaç yıldır sürdürülen Suriye politikasından kaynaklandığını düşünüyor. Türkiye’nin Suriye’nin iç işlerine müdahalesini yanlış bulan vatandaşlar, IŞİD gibi örgütlere verilen desteği de yerinde yaşayanlardan. “IŞİD belası hep buradan geçti” diyorlar ve anlatıyorlar: “Afgan, Türk, Alman, İngiliz… IŞİD’e katılanlar hep buradan geçtiler. Kilisliler 50 dolara karşıya adam taşıyorlardı. Öyle kaçak değil, resmi, gümrükten geçtiler hep.”

Yol kenarında oturan bir diğer mahalleli grup da öfkelerini dile getiriyor. “Kilis’in iki milletvekili var, hani neredeler? Oy isterlerken iyiydik, şimdi neredeler?” diye söze başlayan mahalleli, bu durumun ne kadar devam edeceği konusunda endişelerini ifade ediyorlar. Yerel yöneticilerin de kendilerine güvence veremediğini belirten mahalle halkı, Valilikten yapılan anonslara da tepkili. Anonslarda “Abdestsiz çıkmayın” denilmiş. Bunun hem “Her an bomba düşmeye devam edeceğinin” ifadesi olduğunu düşünüyorlar hem de kendileriyle dalga geçildiğinin.

‘TAŞISINLAR KİLİS’İ BAŞKA YERE’

Çocuklar okula gitmek istemiyor, kapı çarpsa bomba düştü sanılıyor. Korku ve endişenin giderek büyüdüğü kentteki tabloyu Necla Çobanoğlu’nun gözyaşları özetliyor. Saldırı anında mermi isabet eden evin bir sokak gerisindeki evinin damında çamaşır astığını söyleyen Çobanoğlu, yaşadığı korku sonrası gözyaşlarını tutamayarak anlatıyor: “Gördüm ben düşerken. Öylece bakakaldım. Benim başıma da düşebilirdi. Ne yapacağız biz? Kimse bir şey söylemiyor. O zaman taşısınlar Kilis’i başka yere.”

GELDİKLERİ YERDE DE HUZUR KALMADI

Kilis merkez nüfusu 300 bin civarında. Suriye’den gelişlerin başladığı günden bu yana en yoğun sığınmacı bulunan il. Kendi nüfusu kadar Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Kilis’te bir haftadır yaşanan huzursuzluğu sığınmacılarla da konuştuk. Ahmet, ailesiyle birlikte güvende olmak için buraya geldiğini söylüyor. Saldırıların korkuya neden olduğunu belirten Ahmet, buranın da karışması halinde yine kaçmak zorunda kalacağını belirtiyor. Arapça çeviri yapan kişinin aktardığına göre Konya’ya gitmeyi düşünüyorlarmış. Mahmut da 3 yıldır Kilis’te yaşıyor. Afrin’den gelen Mahmut, gelme gerekçesini daha çok “iş imkânı” olarak ifade ediyor. O da tedirgin ama bir yere gitmeyi düşünmüyor. Son olarak talebini soruyoruz, “Savaş olmasın artık. Kürt, Türk, Arap… Hepimizin yaşamaya hakkı var.” 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ağababa: IŞİD Kilis’i MİT tırlarındaki mühimmatla mı vurdu?

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa