25 Nisan 2012 18:34

Savaşa ve sömürüye hayır diyecekler

Hatay’da 1 Mayıs, Antakya ve İskenderun’da yapılacak iki ayrı mitingle kutlanacak.Hatay’ın Antakya merkez ilçesinde yapılacak 1 Mayıs kutlamasında, bu yıl Suriye’ye dönük emperyalist müdahaleye hayır şiarı ön plana çıkacak.Arap, Türk, Kürt, Nusayri, Sünni, Alevi, Hıristiyan, tüm halklar emperya

Savaşa ve sömürüye hayır diyecekler

Paylaş
Soner Barbaros / İbrahim İşler

Hatay’da 1 Mayıs, Antakya ve İskenderun’da yapılacak iki ayrı mitingle kutlanacak.

Hatay’ın Antakya merkez ilçesinde yapılacak 1 Mayıs kutlamasında, bu yıl Suriye’ye dönük emperyalist müdahaleye hayır şiarı ön plana çıkacak.

Arap, Türk, Kürt, Nusayri, Sünni, Alevi, Hıristiyan, tüm halklar emperyalistlerin Ortadoğu’ya dönük politikalarını ve bunun uygulayıcısı AKP hükümetini protesto edecek.  

İşçi ve memur sendikaları, meslek odası, siyasi parti ve derneklerden oluşan 20 kurumun ortak yapacağı 1 Mayıs kutlaması için geçtiğimiz hafta miting başvurusu yapıldı. Tertip komitesi, 1 Mayıs’a çağrı için afiş ve bildiriler çıkardı.
Antakyalı emekçiler, 1 Mayıs mitingi için, saat 13.30’da Doğuş Okulları önünden toplanarak, Uğur Mumcu Meydanına yürüyecek. 1 Mayıs mitinginde ayrıca sanatçı Pınar Sağ Antakyalılara bir konser verecek.

PARASIZ EĞİTİM, PARASIZ SAĞLIK İÇİN

Antakya 1 Mayıs Tertip Komitesi üyesi SES Antakya Şube Başkanı İbrahim Sayman,  “Hastanın müşteri, çalışanların köle, idarecinin patron olduğu sağlık sistemi anlayışına karşı, sağlık hizmetlerinin herkese eşit ücretsiz ve nitelikli bir şekilde sunulduğu, herkese iş ve güvenli gelecek haklarının sağlanması talepleriyle bu sene alanlarda olacağız” diye konuştu. Reformlar adı altında sağlık sisteminin özelleştirildiğini, hasta yakınlarının sağlıkçılara yönelik şiddetlerinin arttığı bir dönemi yaşadıklarını belirten Sayman, “Bu sene 1 Mayıs’ta sermayenin sağlık sistemine yönelik saldırılarına karşı taleplerimizle meydanlarda olacağız” dedi.

Eğitim Sen Hatay Şube Yöneticisi Nihat Akgöl, anadilinde eğitim hakkı, 4+4+4 düzenlemesinin geri çekilmesi, grevli toplu sözleşmeli hakkının anayasal güvenceye alınması, demokratik bir sendika yasası, parasız eğitim ve parasız sağlık hakkı ve okullarda artan angarya çalışmalarının son bulması için 1 Mayıs’ta alanlara çıkacaklarını söyledi.

Akgöl, bu 1 Mayıs’ta sermayenin yoğunlaşan saldırılarına dur diyeceklerini ve son dönem çıkarılmak istenen ulusal istihdam stratejisi, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesi ve esnek çalışma ile taşeronlaştırmanın yaygınlaştırılmak istenmesine hayır diyeceklerini belirtti.

HALKA ÇAĞRI

“1 Mayıs her zaman işçi sınıfı ve ezilen halklar bakımından önemli bir mücadele günü ve mevzisi olmuştur. Bu yıl da 1 Mayıs’a işçilerin, kamu emekçilerinin, üretici köylülerin, küçük esnafın, ezilen ve sömürülen kesimlerin, ekonomik, siyasal ve sosyal taleplerini görmezden gelen AKP hükümetinin saldırıları altında giriyoruz. İş cinayetleri dinmek bilmiyor. Patronlar maliyet yükselmesin diye iş güvenliğinden tasarruf ettikçe şantiyelerden her gün işçi ölümleri haberi geliyor” diyen HDK Yürütme Kurulu Üyesi Meriç Solmaz, Kürt sorunu konusunda da savaş ısrarının sürdüğünü, Kürt halkının taleplerinin görmezden gelindiğini ifade etti.

Suriye üzerinden savaş çığırtkanlığının artarak devam ettiği günlerde 1 Mayıs’a gidildiğine dikkat çeken Solmaz, “Halkaların Demokratik Kongresi (HDK) olarak iş, barış, adalet, eşitlik ve özgürlük için başta işçi ve emekçileri, halklarımızı ardı arkası kesilmeyen zamlara, işsizliğe, baskılara, açlığa ve sefalete AKP hükümeti ve patronlara karşı 1 Mayıs’a katılmaya çağırıyoruz” diye konuştu. (Antakya/EVRENSEL)


SURİYE’YE EMPERYALİST MÜDAHALEYE HAYIR

Emek Partisi (EMEP) Hatay İl Sekreteri Diren Zorlucan, 1 Mayıs’a “Savaşa ve sömürüye karşı iş, barış ve özgürlük” şiarı ile hazırlandıklarını söyledi. Zorlucan, 1 Mayıs’ta işsizliğin, yoksulluğun, iş cinayetlerinin ve zamların yanı sıra Ortadoğu’ya yerleşmek isteyen emperyalist güçlerin peşine takılan Türkiye devletinin, işbirlikçi AKP hükümetinin Arap halkı tarafından protesto edileceğini belirtti. Türkiye hükümetinin Suriye ile köprüleri atmış olmasının halkta büyük bir kaygı ve ekonomik yıkım yarattığını anlatan Zorlucan, “Antakya’da halk, geleceğinden endişe etmektedir. Suriye’deki akrabaları, dostları, için kaygı duymaktalar. Oysa yapılması gereken açıktır: Komşu ülkelerin içişlerine müdahaleden vazgeçmek ve kendi sorununu da muhatapları ile görüşerek çözmektir. Ülkede ve Bölgede halkların kardeşçe, barış içinde yaşamasının yolu buradan geçmektedir” diye konuştu.  Zorlucan, “Emek Partisi olarak, 1Mayıs’ta halkımızı emperyalist kuşatmaya karşı Bölge’nin farklı halkları ve inançları arasında birlik, mücadele ve dayanışmayı örmeye çağırıyoruz. Bugün artık ülkede yaşayan halklar için açlık, yoksulluk, baskı ve zulüm düzeninin iktidarı haline gelen bu kapitalist düzene karşı Türk, Kürt, Arap ve her milliyetten işçi ve emekçiler, kadınlar, gençler olarak demokrasi, barış, insanca yaşam için birleşip mücadele etmeliyiz ve 1 Mayıs’ta alanları doldurmalıyız” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Murat Gülsoy, edebiyat ve kutsal ruh

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa