20 Nisan 2016 09:29

DBP'li belediyeye bu kez 'Eşbaşkanlık' soruşturması açıldı

Akdeniz Belediye Meclisi'nde alınan "Eşbaşkanlık Sistemi" kararı nedeniyle Mülkiye Müfettişleri'nce soruşturma başlatıldı

DBP'li belediyeye bu kez 'Eşbaşkanlık' soruşturması açıldı

Paylaş

Akdeniz Belediye Meclisi'nde alınan "Eşbaşkanlık Sistemi" kararı nedeniyle aralarında AKP ve CHP'li üyelerinin de bulunduğu tüm meclis üyeleri hakkında Mülkiye Müfettişleri'nce soruşturma başlatıldı. Eşbaşkanlardan Yüksel Mutlu, soruşturmanın kadın mücadelesine karşı alınmış bir politik tavır olduğunu belirtirken, M. Fazıl Türk ise karara ilişkin "Bugünlere nasıl boyun eğmeyerek geldiysek, bundan sonra da boyun eğmeyeceğiz" dedi. 

Mersin'in Akdeniz Belediyesi her gün müfettişler tarafından denetleniyor. Son olarak İçişleri Bakanlığı'na bağlı Mülkiye Müfettişleri tarafından 8 Nisan 2016'da Belediye Meclisi'nin almış olduğu "Eşbaşkanlık Sistemi" kararı nedeniyle soruşturma açıldı.

Eşbaşkanlık ile ilgili herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığı gerekçe gösterilerek belediyenin tüm meclis üyeleri hakkında "Haksız bir menfaat elde edilmesine sebep olunduğu" iddia edilerek açılan soruşturmaya Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk de dahil edildi.

Eşbaşkanlardan Yüksel Mutlu hakkında "Kendi lehine haksız menfaat elde ettiği" ve "Meclis'te Eşbaşkanlık'ta olumlu yönde oy kullandığı" gerekçesiyle soruşturma başlatılırken, Fazıl Türk hakkında ise "Eşbaşkan lehine haksız menfaat kazanması yönünde oy kullandığı" ve "Yerel mahkeme tarafından verilen iptal kararının uygulanmadığı, uygulanmış gibi gösterildiği" gerekçeleriyle soruşturma açıldı. 

Aralarında CHP ve AKP'li üyelerinde bulunduğu belediye meclisi hakkındaki soruşturmaya ilişkin belediye tarafından 18 Nisan Pazartesi günü yazılı savunma verildi.

Verilen bu savunma doğrultusunda müfettişlerin 45 gün içerisinde vereceği karar doğrultusunda dava açılıp, açılmamasına karar verilecek.

'ELLERİNDE SOMUT BİR ŞEY YOK'

Belediye olarak uzun süredir devletin her bir kademesi tarafından denetim altında olduklarını belirten Eşbaşkan Yüksel Mutlu, "Tüm incelemelere ve iki operasyon geçirmemize rağmen belediyede herhangi bir şey bulunamadı. Ama en son bulunan şey sanki bir şey bulunmuş gibi Eşbaşkanlık sistemi üzerine bir idari soruşturma başlatıldı" dedi. Mutlu, iddiaların aksine haksız yere hiçbir menfaat sağlamadıklarının da altını çizdi. Mutlu, "Ne ben, ne de eşbaşkanım ikinci bir maaş almıyoruz, tam aksine halkın menfaatini düşünerek çalışma yürütmeye çalışıyoruz. Ellerinde somut hiçbir şey yok" diye konuştu.

Yine başlatılan soruşturmanın siyasi bir soruşturma olduğunu, kendilerinin de bu nedenle politik bir savunma yaptıklarını kaydeden Mutlu, "Savunmamızda partimizin eşbaşkanlığa nasıl yaklaştığını, kuruluş aşamasında Yargıtay'a başvurulduğunu ve Yargıtay tarafından kabul edildiğini savunduk" ifadelerinde bulundu. 

'BU SORUŞTURMA KADIN MÜCADELESİNE SALDIRIDIR'

Siyasi iktidarın hem yargı yoluyla, hem görevden uzaklaştırma yoluyla her şekilde Eşbaşkanlık sistemine karşı politik bir tavır aldığına dikkat çeken Mutlu, her türlü baskıya rağmen çalışmalarına kaldıkları yerden devam edeceklerini vurguladı. Eşbaşkanlık modelinin belediyede bulunan tüm meclis üyeleri tarafından onaylandığını vurgulayan Mutlu, "AKP'li, CHP'li belediye meclis üyelerimizde Eşbaşkanlığı onayladıklarını, beğendiklerini ifade ederek benzer savunma verdiler" dedi. 

Uzun yıllardır kadınların eşit temsiliyeti ve cins bilinci için mücadele ettiğini ifade eden Mutlu, şunları söyledi: "Eşbaşkanlığa yönelim erkek egemen sistemin kadın mücadelesine bir yönelimdir. Özgür eşyaşam mücadelesine yönelimdir. Bu aynı zamanda muhafazakârlığın, kadını eve kapatmanın bir açığa çıkışıdır. Kadının kamusal alanda ve siyasal alanda bulunmasına yönelik bir müdahale olarak değerlendiriyorum." 

'SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ'

Uyguladıkları Eşbaşkanlık sisteminin demokrasinin bir gereği olduğunu savunan Eşbaşkan M. Fazıl Türk ise, "Biz bu kararımızı sonuna kadar savunmaya kararlıyız. Eğer bir eşitlikten bahsediyorsak bizlerde kadın ve erkeğin eşit temsiliyetini sağlamak için parti olarak bu sistemi uyguluyoruz" dedi. Birçok belediye başkanı tarafından yaptıkları eşbaşkanlık sisteminin takdir edildiğini belirten Türk, bu sistemin tüm Türkiye'de uygulanması için emek vereceklerini ve daha fazla mücadele edeceklerini söyledi.

'BOYUN EĞMEDİK, EĞMEYECEĞİZ'

Halk tarafından da eşbaşkanlığın onaylandığını dile getiren Türk, başlatılan sürecin Kürdistan'da başlatılan savaş ile ilgili olduğunu söyledi. 
İki yıldır Eşbaşkanlık sistemini uyguladıklarına değinen Türk, belediyelerine yönelik başlatılan idari soruşturmanın hukuksuz olduğunu kaydetti. Türk, "Bizi bunlarla tehdit etmeye çalışıyorlar. Ne kimse bizi bu tehditlerle korkutabilir, ne de kimse doğru bildiklerimizden vazgeçirebilir. Geçmişi olan bir partiyiz, bu günlere nasıl direnerek, boyun eğmeyerek geldiysek bu günden sonra da boyun eğmeyeceğiz" dedi. 

'HAZIMSIZLIĞIN GÖSTERGESİDİR'

Bu duruma ilişkin öncelikle usule ilişkin itirazda bulunduklarını ifade eden Eşbaşkan Yardımcısı avukat Sebahat Gençtarih Cebe ise "Soruşturma'da menfaat denilmiş ama nasıl bir menfaat olduğu, kimin lehine bir menfaat yapıldığı belirtilmemiş. Ellerinde ne bir belge ne de bir delil var, somut bir isnatta yok" dedi. 

"Bir meclis üyesi hangi haklardan yararlanabiliyorsa eşbaşkanımız da bu kadar haktan yararlanabiliyor" diyen Cebe, hiçbir şekilde bir menfaatin olmasının söz konusu olmadığını belirtti. Alınan yerel mahkeme kararı ardından Eşbaşkan M. Fazıl Türk'ün yetkili kurumlara yazı yazdığı ve bu karar ardından resmi yazıların tek imza altında yapıldığını da paylaşan Cebe, başlatılan soruşturmanın siyasi iktidarın eşbaşkanlık sitemine karşı hazımsızlık göstergesinin bir sonucu olduğunu vurguladı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Meclise gönderilen 567 fezlekenin 333'ü HDP'lilerin

SONRAKİ HABER

MHP'nin 31 Mart yerel seçimleri için belirlediği slogan belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa