19 Nisan 2016 16:32

40 yaşın üstündekiler ‘haftada 3 gün çalışmalı’

Avustralya’da yapılan bir araştırma sonucuna göre 40 yaşı üzerindeki kişilerde yarı zamanlı çalışma beyni canlandırıyor ve stresten uzak tutuyor.

40 yaşın üstündekiler ‘haftada 3 gün çalışmalı’

Paylaş

Neredeyse dünyanın bütün ülkelerinde emeklilik yaşı yükseltiliyor. Bunun çalışma yaşamına ve çalışanlara olan etkisini araştıran uzmanların vardığı sonuçlara göre, 40 yaşın üzerindekiler haftada üç saat çalışınca daha ‘verimli’ oluyor. Konuyla ilgili Avustralya’nın Melbourne kentindeki Uygulamalı Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün yaptığı araştırmada 40 yaşın üzerindeki 3 bin erkek ve 3 bin 500 kadının çalışma alışkanlıkları ve beyin testleri sonuçları incelendi. Araştırmaya göre yarı zamanlı çalışmak beyni canlandırırken, stres ve yorgunluktan uzak tutuyor. Uzmanlar emeklilik yaşının yükseltildiği pek çok ülkede bunun dikkate alınması gerektiğini söyledi.
BBC’nin haberine göre, araştırmada deneklerden bazı kelimeleri yüksek sesle söylemeleri, bir numara listesini geriye doğru okumaları ve baskı altındayken harflerle sayıları birleştirmeleri istendi. Haftada 25 saatin altında çalışanlar araştırmadaki en iyi skoru elde etti.

‘İKİ UCU KESKİN BIÇAK’

Araştırma sonucu yayımlanan raporda “Çalışmak iki ucu keskin bir bıçak olabiliyor. Beyin faaliyetlerini canlandırırken, uzun çalışma saatleri ve belli işler yorgunluğa, strese yol açıyor. Bu durum da bilişsel fonksiyonların yitirilmesine neden oluyor” denildi.
Araştırmaya katılan Keio Üniversitesi’nden Ekonomi Profesörü Colin McKensie uzun saatler çalışmanın beyin faaliyetlerine hiç çalışmamaktan daha fazla zarar verdiğini söyledi.
Çalışmadan alınan sonuçlar haftada 60 saatten fazla çalışanların bilişsel yeteneklerinin, hiç çalışmayanlardan daha az olduğunu gösterdi.

Ancak Lancaster Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Profesörü Geraint Johns “Araştırmaya sadece 40 yaşın üzerindekiler konu olmuş. Dolayısıyla 40 yaş üstündekilerin diğer çalışanlardan farklı olduğunu gösteren kıyaslamalı bir çalışma değil. Bilişsel fonksiyonların haftada 25 saate kadar geliştiğini ve sonra düştüğünü söylüyorlar. Ancak ilk aşamadaki düşüş çok az ve haftada 35 saatlik mesaide büyük bir düşüş olmuyor. 40 saatin ötesindeyse düşüş çok daha çabuk oluyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Dracula’nın esir tutulduğu kaledeki gizli geçit açılıyor

SONRAKİ HABER

Yılmaz Özdil, 2 bin 500 liraya satılacak Atatürk kitabını savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa