19 Nisan 2016 11:28

3. Köprü inşaatında Erdoğan şov yaptı, işçi mağdur oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. Boğaz Köprüsü'nde son tabliye yerleştirilme töreninde işçilere verdiği ikramiye sözü yerine getirilmeyince eylem başladı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay 3. Boğaz köprüsünde son tabliye yerleştirilme töreninde, Yüklenici Firma Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen’den işçiler için aldığı,”3’er bin lira ikramiye, evlenmek isteyenlere düğün” sözü boş çıktı. İş bittiği için işçiler onar onar işten atılırken, ikramiyeler ise ödenmiyor. Buna tepki gösteren işçiler şantiye önünde eyleme başladı. 

DHA’dan Mustafa Özdabak ve Hasan Yıldırım’ın haberine göre, işlerinin bitmesine 2 ay kala ikramiye sözünde durulmadığını, 700 kişinin işten çıkarıldığını belirten 150 işçi, dün sabah 07.00’de iş başı yapmayarak şantiye girişinde beklemeye başladı. İşçiler ikramiyeleri ödenene kadar bekleyeceklerini söyledi. Eylem üzerine bölgeye jandarma ve TOMA getirilirken, işçiler ise yol kenarındaki yeşil alanda beklemeye başladı. Bu arada aralarındaki seçilen temsilciler, görüşmek üzere şantiyenin yönetim binasına gitti. Basına açıklama yapan işçilerden Hacı Beldağlı, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız, yüklenici firmaya ‘Bu işin adını koyalım. Herkese üçer bin lira’ demişti. Biz, köprü bitmeden işten çıkartılanlar dediğimizde ise, ‘İşten çıkartılanlara hemen, işten çıkmayanlara da ramazandan önce ödenecek. Sözüm söz mü, söz. Bu da senin sadakan olsun demiş’ idi (İbrahim Çeçen’e). Verilen sözün hiçbiri yerine getirilmedi. İşten çıkan arkadaşlarımız köpek muamelesi gördü. Bir de üstelik dışarıya atmak için koruma çağırıyorlar. Sanki biz burada sadaka topluyoruz. Bize söz verilen hakkımızı istiyoruz” dedi. 

Diğer bazı işçiler de  “Şimdi yetkililer, ‘3 bin lirayı toplam çalışma süresi 36’ya böleriz. Aylık 83 TL tutar. Çalışılan aylara göre ödeme yaparız’ diyorlar. Burada yaklaşık 1500 kişi çalışıyor. Söz verildiğinden beri 700 kişiye çıkış verildi. Çıkan 700 kişiden hiç kimseye 3 bin TL para ödenmedi” dedi. (İSTANBUL)

Basın mensuplarına açıklama yapan işçilerden Hacı Beldağlı, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız ile köprü açılışına geldiği zaman birebir konuşanlardan biri de benim. Cumhurbaşkanımız, ‘Yüklenici firmaya 'bu işin adını koyalım. Herkese üçer bin lira' demişti. Biz, köprü bitmeden işten çıkartılanlar dediğimizde ise, 'İşten çıkartılanlara hemen, işten çıkmayanlara da Ramazan’dan önce ödenecek. Sözüm söz mü, söz. Bu da senin sadakan olsun demiş' idi. (İbrahim Çeçen’e) Verilen sözün hiçbiri yerine getirilmedi. İşten çıkan arkadaşlarımız köpek muamelesi gördü. Bir de üstelik dışarıya atmak için koruma çağırıyorlar. Sanki biz burada sadaka topluyoruz. Bize söz verilen hakkımızı istiyoruz” dedi.

Başka bir işçi ise, “Buradaki iş bitmek üzere. Hergün yaklaşık 10 kişiye çıkış veriliyor. İşten çıkanlardan bir tanesi de benim kardeşim. Dün çıkışı verildi ama  ikramiyesi verilmiyor. İş bitmek üzere, İnsanları oyalıyorlar. Cumhurbaşkanımızın yanında İCA’nın sahibi İbrahim Çeçen, “Hepinize eşit şekilde. üçer bin lira ikramiye vereceğiz, dedi.” şeklinde konuştu.

AYLIK 68 TL ÖDERİZ DENİYOR

Diğer bazı işçiler de  “Şimdi yetkililer, 3 bin TL’yi toplam çalışma süresi 36’ya böleriz. Aylık 83 TL tutar. Çalışılan aylara göre ödeme yaparız, diyorlar. Burada yaklaşık 1.500 kişi çalışıyor. Söz verildiğinden beri 700 kişiye çıkış verildi. Çıkan 700 kişiden hiç kimseye 3 bin TL para ödenmedi” dediler.

ŞİRKET AÇIKLAMA YAPTI

3. Boğaz Köprüsü'nde "ikramiye" krizi haberlerinin ardından ICA İçtaş Astaldi Ortaklığı'nca yapılan açıklamada, "Projede görev alan işçilere söz verildiği gibi söz konusu ikramiyeler Ramazan ayından önce ödenecek olup iş bitimi nedeni ile işten çıkmış olan isçilerin ikramiyeleri ise resmi bildirimleri müteakip ödenmektedir" denildi.

Açıklama şöyle:

"Kuzey  Marmara Otoyolu ve 3. köprü Projesinde çalışan işçilerin ikramiyelerini alamadıkları iddialarını içeren haberlerin yayınlanması üzerine konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirilme gereği doğmuştur. Projede görev alan işçilere söz verildiği gibi söz konusu ikramiyeler Ramazan ayından önce ödenecek olup iş bitimi nedeni ile işten çıkmış olan isçilerin ikramiyeleri ise resmi bildirimleri müteakip ödenmektedir.

Az sayıdaki, bazı alt yüklenici şirket işçilerinin ödeme zamanlaması konusunda oluşan yanlış anlaşılmaları giderilmiş olup Türkiye’nin son dönemdeki en önemli projelerinden biri olan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ndeki çalışmalar planlandığı gibi devam etmektedir.

Konu ile ilgili hassasiyetinizi rica ederiz. Saygılarımızla" (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İnternette en çok aranan dizi Poyraz Karayel oldu

SONRAKİ HABER

Annelere ücretsiz ulaşım Sayıştay onayını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...