19 Nisan 2016 04:41

Termo Teknik’te geçinebilmek için pazarları da çalışıyorlar

Çelik-İş’in örgütlü olduğu Termo Teknik’te işçiler asgari ücretle çalışıyor. Ancak geçinemeyen işçiler, izin günleri olan pazarları da çalışıyor.

Paylaş

Fırat TURGUT
Vedat YALVAÇ
Çorlu

Termo Teknik, Çorlu’nun en önemli metal fabrikalarından. 600 işçinin çalıştığı radyatör üretimi yapılan fabrikada, işçiler düşük ücretle, zor koşullarda çalışıyor. Bir işçi, “Günde 8 saat çalışıyoruz. Bazen de 4 saat mesai oluyor” dedi. Asgari ücretin yetmediğini belirten işçi, şunları söyledi: “Böyle olunca işçi de mesaiye kalmak istiyor. Hatta pazar günleri bile çalışıyoruz. Zorunlu değil ama çalışmak zorunda kalıyoruz. Çünkü çoğumuzun borcu var. Bir pazar mesaisi yaparım şu borcumu öderim, pikniğe giderim diye düşünüyoruz.”
Çalışma koşullarının zor olduğunu ifade eden başka bir işçi de şöyle devam etti: “Günde 20-25 ton mal geçiyor sırtımdan. Petekleri sırtlıyoruz. Petekleri kaldırma işi manuel, canlı robotlar yani.” Bu sebeple birçok işçide bel ağrılarına rastlandığını söyleyen işçi, “Bundan dolayı çok rapor alınıyor. Ama işçi aynı işe devam ettiriliyor” dedi.
“İşten atma pek olmaz bizim fabrikada” diyen başka bir işçi, bunun patronun insafından kaynaklanmadığını belirterek devam etti: “Çünkü ağır iş. Yeni eleman geliyor. İşi görünce kabul etmiyor.”

SENDİKA İŞLEVSİZ
Fabrikada örgütlü sendika Çelik-İş’in işçilerin yaşadığı bu sorunlar karşısında ne yaptığımızı sorduğumuzda ise bir işçi şu yanıtı verdi: “Sözleşme zamanı zam beklentisi oluyor işçilerde. Onun için uğraşırsa ne ala. Başka bir işlev görmüyor sendika.”
İşe yeni giren bir işçi de şunları söyledi: “İşe girdiğimde sözleşmeye dahil olacaksınız demişlerdi ama olmadık. Ben ilk maaşımı 1126 lira olarak aldım. Sonra temsilcinin karşısına çıktık. ‘Burada verilen sözler tutulmuyormuş’ dedi. Bir kez zam farkı aldık sadece.”
İşçilerin bu koşullarda çalışmak zorunda kalmasını da şu sözlerle anlatıyor bir işçi: “Maaşlar mesailer, her şey gününde yatıyor. Tek tesellimiz bu.”

İŞÇİ BİLMİYOR, SENDİKACI ANLATMIYOR
Hükümetin kiralık işçilik, kıdem tazminatının fona devredilmesi gibi tasarılarının işçiler tarafından bilinmediğini aktaran bir işçi, “Zararlı bir şey olduğunu biliyorlar ama ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ fikri hakim. Sendika da sağ olsun bir şey anlatmıyor, işçiyi bilinçlendirmiyor bu konuda” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sokak sokak, cadde cadde bütün meydanları doldurarak

SONRAKİ HABER

AYM'den "Allah belanızı versin" kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...