Cihatçılar Lazkiye’de saldırıya geçti

Cihatçılar Lazkiye’de saldırıya geçti

Bir yandan Suriye ordusunun Halep operasyonu sürerken, Suriyeli cihatçılar, Lazkiye’deki ordu birliklerine yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı.

Bir yandan Suriye ordusunun Halep operasyonu sürerken, Suriyeli cihatçılar, Lazkiye’deki ordu birliklerine yönelik geniş çaplı bir saldırı başlattı. Dün sabah saatlerinde ise bazı cihatçıların ÖSO çatısı altında birleşerek ateşkesi ihlal etmekle suçladıkları Suriye ordusuna karşı ‘güçle’ karşılık verecekleri açıklanmıştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, Lazkiye’deki ordu birliklerine yönelik geniş çaplı bir saldırının başladığını doğruladı.

Londra merkezli Gözlemevi ayrıca, grupların Hama vilayetinde de ilerlemeye başladığı ve Khirbat al-Naqus kentinin neredeyse tamamını ele geçirdiğini belirtti. Reuters, Hama vilayetinde bulunan stratejik öneme sahip Ghab Ovası’ndaki taarruza katılan gruplar arasında 27 Şubat’taki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını kabul etmeyenlerin de bulunduğuna dikkat çekti.

‘SİLAHLI MÜCADELE’ YEMİNİ

Özgür Suriye Ordusu bağlı olduğu iddia edilen,  Ceyş’ün Nasr, dün sabah saatlerinde bir açıklama yayınlayarak Suriye askerlerinin sivilleri hedef aldığını iddia ederek, yeni bir ‘silahlı mücadele’ başlatacakları duyurmuştu. Ceyş’ün Nasr grubundan Muhammed Raşid tarafından Reuters’a gönderilen açıklamada, saldırının Özgür Suriye Ordusu çatısı altında düzenleneceği iddia edilirken, yeni mücadelenin hangi bölgelerde olacağı hakkında bir detay yer almamış, 

Raşid, siyasi geçiş sürecine doğru ilerlendiğine dair hiçbir işaret olmadığı için BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura öncülüğünde yürütülen görüşmelerden ayrılmaları için baskının gittikçe arttığını da eklemişti. Ancak Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Lazkiye’deki saldırının bu yeni ‘mücadele’ kapsamında olup olmadığının ise henüz bilinmediğinin altını çizdi.

 ‘ATEŞKESİN SONA ERDİĞİNE YÖNELİK BİR HİS VAR’

Öte yandan Suudi Arabistan destekli Suriye Yüksek Müzakere Komitesi Sözcüsü Riyad Naasan Agha, ülke genelinde ‘ateşkesin sona erdiğine yönelik bir his’ olduğunu söyledi. Cenevre görüşmelerine de değinen Agha, de Mistura’nın kendilerine diğer ‘Suriyeli muhalifler’le birleşmeleri için öneride bulunduğu iddialarını reddetti: “Hayır, Mistura böyle bir öneride bulunmadı. Muhtemelen Facebook ya da Twitter’da okuduğumuz bir şey ama Mistura bize toplantılarda bunu önermedi. Sayın de Mistura, bizimle Riyad’da yaptığı ilk toplantıda ‘Sizin heyetiniz ile rejim dışında hiçbir müzakere olmayacak, bu sizin ayrıcalığınız’ dedi.” Bu arada Sputnik’in haberine göre, de Mistura’nın Şam heyetine başkanlık eden Suriye’nin temsilcisi Caferi ile görüştü. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net