18 Nisan 2016 10:12

Ali İsmail Korkmaz davasında fırıncılara tahliye

Ali İsmail Korkmaz davasında mahkeme sanık polisler Saldoğan ve Akbulut hakkında hükmünü tekrarlarken tutuklu fırıncıları tahliye etti.

Paylaş

Cansu Pişkin
Kayseri 

Eskişehir'de Gezi Parkı eylemleri sırasında polis ve eli sopalı kişiler tarafından dövülerek ölümüne sebebiyet verilen Ali İsmail Korkmaz davası bugün yeniden görüldü. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi tarafından usul yönünden bozulan dava bugün, 'güvenlik' nedeniyle taşındığı Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

Yeniden görülen dava için polis, adliye önünde barikatlardan 'güvenlik' koridoru oluşturdu. 

SANIKLAR SEGBİS'LE SAVUNMA YAPTI

Kayseri'de görülen davaya Ali İsmail Korkmaz'ın ailesinin yanı sıra Gezi eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğiyle yaralanan ve hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, CHP'li vekiller Gamze İlgezdi, Hilmi Yarayıcı, Veli Ağababa ile İstanbul ve Ankara'dan pekçok kişi katıldı. 

Yargıtayın bozma ilamına uyma kararı veren mahkeme, usulü eksiklik olmaması için tüm sanıklara ek savunma hakkı verdi. Sanıklar Mevlüt Saldoğan, Yalçın Akbulut, Hüseyin Engin, Şaban Gökpınar, İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Hardar'ın SEGBİS yöntemi ile savunmaları alındı. 

GÖRÜNTÜLERDEKİ KİŞİNİN ALİ İSMAİL OLMADIĞINI İDDİA ETTİLER

Sanık Mevlüt Saldoğan savunmasına Diyarbakır, Sur, Cizre Nusaybin ve Şırnak'ta 'terör örgütü' ile girdiği çatışmada ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Saldoğan'ın savunmasına bu şekilde başlamasına katılan vekilleri ve Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi tepki gösterdi. Olay gecesine dair ortaya çıkan görüntülerdeki şahsın Ali İsmail Korkmaz olmadığını iddia eden ve beraatini talep eden Saldoğan'a tepki gösteren Emel Korkmaz ve Gülsüm Elvan salonu terketti. 'Görüntülerdeki kişi Ali İsmail değildi' diyen Saldoğan savunmasında çelişkili ifadeler kullandı. Saldoğan, "Meslek hayatım boyunca terörle mücadele ettim. O dönem de darbe girişimini bastırmakla görevlendirildim. Ali İsmail bize 'hepiniz o. çocuğusunuz, Tayyip'in piçisiniz' dedi. Bu nedenle haksız tahrik indirimi istiyorum" diye konuştu. 

Sanık Saldoğan'ın savunmasından sonra mahkeme salonuna giren Emel Korkmaz ve Gülsüm Elvan sanık Yalçın Akbulut'un savunmasında "Darbedilen şahıs Ali İsmail değildi. Kamuoyunun tepkisini çekmemek için tutuklandık. Ailemizden uzağız" demesi üzerine anne Korkmaz "Ölen çocuk nerede" diye tepki gösterdi. Akbulut, siyasi mahkum olduğunu iddia ederek AİHM'e başvuracağını söyledi. 

'ALİ İSMAİL KUŞ YAVRUSU GİBİ YERDE ÇIRPINIRKEN DÖVDÜLER'

Sanıkların savunmalarının ardından mütealasını veren savcı, sanıkların ölümü gerçekleştirecek eylemde bulunduklarını, Mevlüt Saldoğan'ın Ali İsmail yere düştükten sonra kafa kısmına 3 kez tekme atmasının kasten adam öldürmeye girdiğini söyleyerek tutukluluklarının devamını istedi. 

Savcının mütealasının ardından söz alan baba Şahap Korkmaz, "Ali İsmail suçsuzdu. Kuş yavrusu gibi yerde çırpınırken daha kendine gelemeden Mevlüt'ün tekmelerinin hedefi oluyor. Bu adalete soğar mı? Hepsi görüntülerdeki kişi Ali İsmail değil diyor. O değilse kim" diye sordu. Anne Emel Korkmaz ve ağabey Gürkan Korkmaz da sanıkların kasten adam öldürmekten cezalandırılmalarını istediklerini beyan etti. 

Sanık avukatları ise savcının mütealasına tepki gösterdi. Sanık Aldoğan'ın avukatı Mutlu Karayılan, "Bu davanın mağduru, faili belli değildir. Dövülen Ali İsmail Korkmaz, döven de bu polisler değildir. Ali İsmail Korkmaz'ınölüm nedeni dayak değil kullandığı ilaçlardır" deyince aile tepki gösterdi. Bunun üzerine ailenin salondan çıkarılmasını talep eden Karayılan'ın savunmasını dinlemek istemeyen Emel Korkmaz, Şahap Korkmaz ve Gülsüm Elvan salonu terk etti. Avukat Karayılan, "Gezi olaylarının toplumda yarattığı korku ve hiddet dikkate alınarak müvekkilime haksız tahrik uygulansın" dedi. 

Tek suçunun 'yasadışı eylem yapan kişiyi kovalamak' olduğunu iddia eden Sanık Yalçın Akbulut'un avukatı Erdinç Oktay, "Müvekkilime verilen görev sokağa gireni uzaklaştırmaktır. Görevini yapmıştır" diyere beraat talep etti.

FIRINCILARA TAHLİYE

Aradan sonra kararını bildiren mahkeme, ‘33 aydır tutuklu oldukları ve talep edilen cezanın çoğunu yattıkları’ gerekçesiyle fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'in tahliyelerine karar verdi. Mahkeme, sanık polisler Mevlüt Saldoğan ve Yalçın Akbulut hakkındaki eski hükmünde direnirken Saldoğan ve Akbulut’un tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.  

AİLE KARARI YENİDEN YARGITAYA TAŞIYACAK

Duruşmanın ardından açıklama yapan aile karara tepki gösterdi. Anne Emel Korkmaz, "Bu ülkenin adaleti bu 19 yaşında çocuğun canı bu kadar ediyor" dedi. Baba Şahap Korkmaz cezasızlık sürdüğü müddetçe cinayetlerin artacağına değinerek, "Bu karar ne adalete, ne hukuka, ne akla ne de mantığs sığıyor. Bu şekilde katiller korunuyor ve yeni cinayetlerin önü açılıyor" diye konuştu. Ağabey Gürkan Korkmaz da karardan tatmin olmadıklarını belirterek "Yargıtay, esasa değil usule ilişkin inceleme vermişti. Mahkeme de o karara uydu. Sanık fırıncılar için verilen tahliye kararına itiraz edeceğiz" dedi.

Ailenin avukatı Aydın Erdoğan ise mahkemenin kamu görevlilerini korumaya dönük karar verdiğini ifade etti. Erdoğan, kararı yeniden Yargıtay'a taşıyacaklarını söyledi. 

CHP'li vekil Hilmi Yarayıcı da "Adalet yara aldı, katledildi. Bugün vatanseverlikten bahsedenler vatan hainidir" şeklinde konuştu. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP Eski Milletvekili Faik Tunay, partisinden istifa etti

SONRAKİ HABER

Toronto'da Evrensel ile dayanışma konseri düzenlenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...