17 Nisan 2016 20:40

Kürkçü: Mazbataları Erdoğan’a yırttırmayacağız

HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına HDK’nin sessiz kalmayacağını belirttti.

Kürkçü: Mazbataları Erdoğan’a yırttırmayacağız

Paylaş

HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına HDK’nin sessiz kalmayacağını belirterek, “Asla ve asla halkın bize verdiği mazbataları Erdoğan’a yırttırmayacağız”dedi. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 3. Genel Meclisi İstanbul’da toplandı. İstanbul Tabip Odası’nda gerçekleşen toplantıya HDK delegeleri ve HDK eş sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü katıldı. Gülistan Koçyiğit, iktidarın 2014 MGK’de aldığı kararları bir oyunun parçaları gibi devreye soktuğunu ve halkların da bu savaş oyununun parçası haline getirilmeye çalışıldığını söyledi.

İktidarın başkanlık sistemine geçiş olmadığı takdirde bu oyunun bedelini ödeyeceğini bildiğini bu sebeple kaos ve şiddet ortamına ihtiyaç duyduğunu belirten Koçyiğit, devreye konulan savaş politikasının nedeninin de bu olduğunu söyledi. Koçyiğit, dokunulmazlık konusunda CHP’nin AKP’nin siyasi şantajına teslim olduğunu belirtti. 

“Sarayın başkanlık dayatmasına ve toplumun demokratik taleplerinin karşılaştığı bir dönemdeyiz” diyen Ertuğrul Kürkçü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parlamentoyu dağıtmaya ve parlamentoda ifadesini bulacağı umulan toplumsal mücadelenin önünü kesmeye çalıştığını söyledi. Kürkçü HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına dair ise şöyle konuştu: “Diktatörlüğün daha az dolaylı bir yoldan gerçekleşebilmesi için HDP’nin iskemlelerinin boşaltılmasına ihtiyacı vardır Sarayın. Bu aslında Hitler’in ya da Mussolini’nin iktidara yürüyüşünün aynısıdır. Her bir sandalye için meydan savaşı vereceğiz. Asla ve asla halkın bize verdiği mazbataları Erdoğan’a yırttırmayacağız.” Kürkçü, HDK’nin dokunulmazlıklar konusunda sessiz kalmaması gerektiğini belirtti. Toplantı konuşmaların ardından basına kapalı olarak yapıldı. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Mecliste 4 bakan hakkında gensoru görülüşecek

SONRAKİ HABER

Eti Bakır işçileri haklarını ve verilen sözlerin tutulmasını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa